Szałwia jest jednym z najbardziej wszechstronnych leków roślinnych. Pomaga na schorzenia jamy ustnej i gardła oraz przy nadpotliwości, przynosi ulgę przy problemach z układem pokarmowym. Dzięki szałwii łatwiej o właściwy poziom cukru we krwi. Coraz więcej mówi się też o zbawiennym wpływie szałwii na kobiecy organizm w okresie menopauzy. Pojawiają się doniesienia, że zioło to chroni także przed rakiem i chorobami mózgu.
Spis treści
Za lecznicze właściwości szałwii, dzięki którym pomaga na wiele dolegliwości, odpowiada olejek eteryczny. Przezroczysty i pachnący jest wydzielany przez liście szałwii. Wypełniają go związki chemiczne, które mają silny i pozytywny wpływ na nasz organizm. Substancje te to: tujon (stanowiący aż 50 procent olejku), cyneol (15 proc.) kamfora (8 proc.), a także borneol, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, kwas rozmarynowy, pinen, saponiny, triterpeny, witamina B1, C, P. Tak bogaty skład zapewnia szałwii wyjątkowo zróżnicowane działanie lecznicze.
Potwierdzone naukowo właściwości szałwii to m.in.:
U kogo szałwia w ogrodzie, tego śmierć nie ubodzie – mówi staropolskie przysłowie. Zioło to było stosowane do leczenia rozmaitych chorób przez średniowieczną mniszkę i uzdrowicielkę, św. Hildegardę z Bingen.
W zależności od potrzeby, szałwię można stosować zewnętrznie lub wewnętrznie. Potrzebny surowiec – suszone listki – kupisz w każdej zielarni i aptece. Najzdrowsza będzie szałwia pochodząca z upraw ekologicznych – na opakowaniu informuje o tym symbol listka utworzonego z białych gwiazdek na zielonym tle.
Gdy boli cię gardło, masz rozpulchnione, tkliwe, krwawiące dziąsła, dokuczają ci afty lub pleśniawki, zastosuj płukankę. Przy opryszczce, swędzeniu i pieczeniu naskórka, bolesnych krostkach na wardze – napar do obmywania. W razie trudno gojących się ranek na skórze, ropnych krostek, podrażnień, zmian grzybiczych, ciągle spoconych pach, dłoni i stóp, najlepsza będzie kąpiel.
*Źródło przepisu: Johnson R.L., Foster S., Low Dog T., Kiefer D., Przewodnik po ziołach leczniczych, National Geographic, 2020.
Ciekawostka:
Z powodu swoich odkażających, antybakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości szałwia jest częstym składnikiem tabletek do ssania na gardło i przeciwkaszlowych syropów, ale także past do zębów i płynów do płukania ust.
*Żródło przepisu: Kuźnicka B., Dziak M., Zioła i ich stosowanie, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1984.
*Źródło przepisu: Ożarowski A., Jaroniewski O., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1987.
Ciekawostka:
Ekstrakt z szałwii pojawia się w wielu kosmetykach o działaniu oczyszczającym, przeciwłojotokowym i przeciwtrądzikowym, antyperspirantach, nawilżających balsamach i kremach, wygładzających szamponach, olejkach do masażu.
szałwia jest zalecana do picia przy bólach brzucha, także tych zlokalizowanych w nadbrzuszu, piekących, mających związek z chorobą wrzodową. Zioło to przyniesie ci ulgę przy niestrawności, wzdęciach, biegunce. Jest żółciopędne, dlatego stosuj je, gdy masz problemy z wątrobą. U osób z początkowym stadium cukrzycy typu 2 pomaga (razem z innymi ziołami) wyregulować poziom glukozy we krwi. W jednym z badań wykazano, że stosowana doustnie szałwia wpływa na kobiecy organizm podobnie do estrogenów i po 8 tygodniach może zmniejszyć nocne poty oraz inne objawy związane z menopauzą. Szałwia pomaga także wtedy, gdy napady pocenia są skutkiem nadczynności tarczycy. To idealne zioło dla wszystkich uczących się – usprawnia postrzeganie, koncentrację, poprawia pamięć prospektywną czyli tę związaną z planowaniem i skupieniem na zadaniach, które chcemy zrealizować w przyszłości. Zbadano, że chroni też mózg przed odkładaniem się groźnych blaszek (tzw. amyloidu). Jest naturalnym lekiem przeciwko nowotworom – zapobiega uszkodzeniom DNA i niebezpiecznemu mnożeniu się komórek w jelicie grubym, płucach, wątrobie, a u mężczyzn – dodatkowo prostacie.
*Źródło przepisu: Ożarowski A. i inni, Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1980.
Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie? – mawiał o. Andrzej Czesław Klimuszko, wybitny polski fitoterapeuta-zielarz i słynny uzdrowiciel. Zioło to stało się składnikiem wielu opracowanych przez niego mieszanek leczniczych.
*Źródło przepisów: Klimuszko A. Cz., Wróćmy do ziół leczniczych, Oficyna Wydawnicza Rytm, 1987.
*Źródło: Ożarowski A., Jaroniewski O., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1987.
Czas stosowania
Niezależnie od tego, czy przyjmujesz szałwię zewnętrznie czy doustnie, nie powinnaś robić tego dłużej, niż 2 tygodnie. Kurację trwającą więcej czasu należy uzgodnić z lekarzem, zielarzem lub farmaceutą.
Szałwii nie powinno się stosować razem z lekami:
Zioło jest również niewskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jak każde zioło, szałwia w nadmiarze może zacząć działać negatywnie. Przyjmowana doustnie w dużych dawkach przez dłuższy czas naraża na skutki uboczne takie, jak: nudności, wymioty, drgawki, przyspieszona praca serca, wysypka alergiczna. Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z tych objawów, natychmiast przerwij kurację.
Jeśli chcesz, sama możesz uprawiać surowiec do swoich domowych leków. Warunek, który musi być spełniony: miejsce uprawy nie może znajdować się w pobliżu jezdni, zakładów przemysłowych ani żadnych innych obiektów emitujących zanieczyszczenia – zioła bardzo je pochłaniają.
Odpowiednie stanowisko
Nasiona szałwii (np. ze sklepu ogrodniczego) sadzi się w marcu. Znajdź słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce. Ustaw w nim skrzynki i wypełnij je żyzną, bogatą w wapń ziemią. Powinna być średnio wilgotna. W razie zagrożenia przymrozkami skrzynki trzeba przykrywać.
Zasady zbioru
Z młodej, uprawianej pół roku roślinki zbiera się liście jesienią. W następnych latach, gdy szałwia jest starsza – w maju i czerwcu przed zakwitnięciem oraz na jesieni, od września do pierwszych przymrozków. Robi się to w dzień pogodny, tuż po obeschnięciu porannej rosy. Listki powinny być zdrowe, nieuszkodzone, bez plam.
Suszenie
Zebrane listki rozłóż cienką warstwą na gazecie lub czystym płótnie w temperaturze do 35 stopni C. Miejsce powinno być niedostępne dla zapachów z zewnątrz, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się budynki gospodarskie (np. stodoła). Gdy będą kruszyły się w palcach, możesz je zebrać.
Przechowywanie
Wysuszoną szałwię trzymaj w kartonie lub papierowych torebkach w suchym miejscu. Nie powinny mieć do niej dostępu owady. Pamiętaj o umieszczeniu na opakowaniach etykietek z nazwą surowca i datą jego zbioru. Postaraj się zużyć zioło w ciągu roku – gdy jest dłużej przechowywane, traci swoje właściwości lecznicze.