Opieka nad starszym rodzicem to niejednokrotnie wyzwanie, z którym nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Wtedy decydujemy się na zatrudnienie profesjonalnej opiekunki. Często jednak seniorzy nie zgadzają się na takie rozwiązanie. Jak przekonać rodzica do fachowej opieki?
Opieka nad starszymi rodzicami to najczęściej konieczność. Starzejący się mama i tata stają się coraz bardziej niesamodzielni. Gdy zdrowie seniora szwankuje, a doraźna pomoc przy zakupach czy porządkach już nie wystarcza, często musimy przeorganizować życie całej rodziny.
Opieka nad starszą osobą w rodzinie często odbywa się kosztem naszego wypoczynku, zainteresowań i czasu, który powinnyśmy poświęcić innym bliskim. W końcu stajemy przed koniecznością zatrudnienia pielęgniarki lub profesjonalnej opiekunki, która czuwałaby przy rodzicu przez cały czas. Co jednak możemy zrobić, gdy senior nie chce skorzystać z profesjonalnej opieki?
Jeśli sama będziesz miała jakiekolwiek wątpliwości co do faktu, że ktoś obcy ma zajmować się mamą lub tatą, nic z tego nie wyjdzie. Nie słuchaj opinii innych ludzi, tylko rozważ, co może ci dać fachowa pomoc w opiece nad rodzicem. Jeśli będziesz bardziej wypoczęta i mniej zestresowana, zadbasz o swoje potrzeby i milej spędzisz czas z rodzicem oraz z resztą rodziny, wszyscy na tym skorzystają. Nie wahaj się, fachowa opieka nad seniorem ma bardzo dużo plusów.
Za odmową przyjęcia fachowej pomocy zwykle kryją się emocje seniora: jego strach przed nieznanym, wstyd i poczucie odrzucenia. O takich uczuciach zwykle trudno jest mówić wprost, najczęściej więc rodzic będzie chciał uciąć temat krótkim: „nie, bo nie!”. Zapewnij więc seniora, że chcesz jego dobra, a znalezienie fachowej pomocy nie oznacza, że zamierzasz go porzucić. Przyznaj szczerze, że mimo najlepszych chęci nie ze wszystkim sobie radzisz, a skorzystanie z pomocy pielęgniarki usprawni np. zabiegi pielęgnacyjne.
Wszelkie zmiany w opiece nad starszą osobą wprowadzaj stopniowo. Pozwól mamie lub tacie wybrać formę opieki. Rozmawiajcie o tym, jakie są możliwości pomocy, jakie wynikają z nich korzyści i ewentualne niedogodności. Pamiętaj, że to rodzic będzie miał najbardziej intymny kontakt z osobą się nim opiekującą, więc musi ją zaakceptować i jego opinia jest tu wiążąca.