Wybierając się na wiosenny urlop, warto zabrać ze sobą kijki do nordic walkingu. Ułatwiają chodzenie, odciążając stawy i ułatwią dojście do najpiękniejszych zakątków przyrodniczych Polski.
Spis treści
Nordic walking, czyli chodzenie z kijkami, to uniwersalny i bezpieczny sport dla każdego. Nie obciąża ani nie forsuje stawów, za to ma wiele zdrowotnych zalet. Nordic walking można uprawiać praktycznie wszędzie. Są jednak szczególnie piękne trasy do spacerowania z kijkami. Poznaj je i ruszaj w drogę!
Przez Karwię, Jastrzębią Górę aż do latarni Rozewie przebiegają trzy trasy do nordic walkingu o różnej długości – pętla zielona ma ok. 6 km, czerwona – 11 km, a czarna – ok. 17 km. Część tras jest wspólna, część rozłączna. Wiodą one przez malownicze nadmorskie wydmy i lasy wzdłuż plaży. Są dobrze oznakowane (znaki znajdują się na drzewach, są też tablice informacyjne). Jedna z tych tras prowadzi do latarni morskiej na Rozewiu a inna obok najdalej wysuniętego na północ punktu w Polsce tzw. Gwiazdy Północy, która znajduje się na plaży w Jastrzębiej Górze. Do Karwi i Jastrzębiej Góry musimy najpierw dojechać pociągiem do Władysławowa, a następnie PKS-em.
W Borach Tucholskich powstało 7 oznakowanych tras do spaceru z kijkami. Przebiegają one przez Wdecki Park Krajobrazowy. Zaczynają się we wsiach Osie, Tleń, Miedzno i Brzeziny i wiodą częściowo wzdłuż rzeki Wdy. Do Tlenia czy Osiek w Borach Tucholskich dojedziemy PKP z Laskowic Pomorskich, które mają dobre połączenie PKP z dużymi miastami w Polsce.
Jeśli lubimy spacerować nad jeziorami, warto wybrać się też do pobliskiej Szwajcarii Kaszubskiej. W pobliżu jezior Raduńskiego, Otalżyno, Przywidzkiego, Duży Gościerz, Kłodno, Rękowo i Białe biegną piękne szlaki piesze. Do Szwajcarii Kaszubskiej dojedziemy PKS-ami z Gdańska.
Na Podkarpaciu znajdziemy 7 parków do nordic walkingu. W każdym znajdują się trasy, tzw. pętle, opisane znakami i tablicami informacyjnymi. Parki znajdują się w gminach Adamówka, Grodzisko Dolne, Jarosław, Kuryłówka, Sieniawa, Tryńcza i Wiązownica. Pętle prowadzą leśnymi ścieżkami i polnymi drogami wśród pięknej przyrody. Do Jarosławia na Podkarpaciu dojedziemy PKP z Krakowa.
Jeśli nie próbowałyśmy jeszcze chodzić z kijkami i mamy obawy, czy to dla nas, w Barlinku (ul. Paderewskiego 7) w informacji turystycznej możemy zapisać się na rajd pod okiem instruktora (bezpłatny lub płatny do 15 zł) i wypróbować kijki (są pożyczane na czas rajdu). Siedem oznakowanych tras wiedzie przez lasy Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Do Barlinka dojedziemy minibusem z Gorzowa Wielkopolskiego.
W Puszczy Białowieskiej znajduje się 7 tras do nordic walkingu różnej długości. Biegną one w większości leśnymi drogami żwirowymi, obok rezerwatów przyrody i przez śródleśne osady. Przy szlakach znajdują się tablice z mapami. Punkty wejścia na trasy znajdują się przy Parku Wodnym w Hajnówce i na parkingu „Zwierzyniec” przy drodze wojewódzkiej nr 689 Hajnówka – Białowieża. Do Hajnówki w Puszczy Białowieskiej dojedziemy PKP z dużych miast z całej Polski, np. Warszawy, Wrocławia czy Lublina.
W okolicach Zielonej Góry wytyczono 19 szlaków do nordic walkingu, które wiodą leśnymi duktami i obok malowniczych gospodarstw. Co tydzień, w sobotę, organizowane są bezpłatne zajęcia pod okiem instruktorki. O godz. 10 z parkingu przy amfiteatrze wyrusza grupa w trasę 5-8 km. Jeśli wolimy samotny spacer, są oznakowane szlaki wiodące np. z amfiteatru nad potok Pustelnik i do Góry Wilkanowskiej albo od Zalewu nad Ochlą do Wieży Bismarcka. Do Zielonej Gór dojedziemy PKP z dużych miast z całej Polski, np. Warszawy, Wrocławia czy Lublina.