Jesienią na balkonie, tarasie i rabacie warto posadzić nowe kwiaty, które zastąpią letnie pelargonie i surfinie. Mają piękne, żywe kolory i wytrzymują trudne jesienne warunki. Jakie kwiaty posadzić jesienią na balkonie? Poznaj 4 najpiękniejsze gatunki. Jakie dodatki wybrać, by stworzyć piękną jesienną kompozycję na balkonie i tarasie?
Spis treści
Powoli zapominamy o pelargoniach oraz petuniach. Ich miejsce mogą zająć mniej oczywiste odmiany – bo obok dalii znaleźć się mogą np. oryginalne ciemierniki czy mrozy.
Nowych rezydentów na balkon lub ogrodową rabatę nie musisz wprowadzać nagle i licznie. Pojedyncze sztuki mogą po prostu wypełnić puste miejsca po poprzednikach, którzy nie cieszą już oka.
Będą ozdobą przydomowego ogródka aż do późnego listopada (pąki kwiatowe zawiązują się w niskich temperaturach). Najlepiej hodować je w gruncie (na półcienistym stanowisku), utrzymując ich podłoże lekko wilgotne (to także sprzyja obfitemu, późniejszemu kwitnieniu).
Uwaga, wszystkie odmiany ciemierników są trujące – to ważne, gdy mamy małe dzieci lub lubiące podgryzać zieleń zwierzaki.
Nie ma wymagań co do podłoża, lubi natomiast słoneczne stanowiska. Zniesie przymrozki, ale tylko te krótkotrwałe (zwłaszcza, jeśli rośnie na balkonie). Podlewaj ją 2 razy w tygodniu uważając, by nie zmoczyć rośliny.
Regularnie usuwaj ich przekwitłe pąki. Dbaj o to, żeby chryzantemy stały w miejscu osłoniętym od wiatru, ale nasłonecznionym. Ważne jest, by miały zawsze lekko wilgotną ziemię.
Starce, nazywane też mrozami, przyciągają wzrok srebrzystą barwą i zamszową fakturą. Pięknie wybarwią się zwłaszcza w nasłonecznionym miejscu. Podlewaj je oszczędnie, bo źle znoszą przelanie podłoża w doniczce.
Nie zapomnij też, że na jesiennym balkonie świetnie prezentują się np. dynie. Nie dość, że mają energetyczny kolor, to są niesamowicie trwałe.
W wazonach na balkonie możesz umieścić suszone kwiaty lub trawy – nie wlewaj do naczynia wody!
Bardzo efektownie wygląda na jesiennym balkonie miechunka. Ma pomarańczowe lampioniki. Można ją kupić suszoną.