Joga już od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych i najmodniejszych form aktywności. Ćwiczą ją influencerki i celebryci. Zastanawiałaś się, dlaczego? Sprawdź, jakie korzyści dla zdrowia daje ćwiczenie jogi i kto szczególnie powinien polubić tę formę aktywności. Kto nie powinien uprawiać jogi?
Spis treści
W swojej kolebce, czyli Indiach, joga powstała i jest uprawiana jako system filozoficzny łączący trening ciała z medytacją. Jednak większości osób z państw zachodnich kojarzy się przede wszystkim z gimnastyką, podczas której ćwiczący rozciągają swoje mięśnie i przyjmują ustalone pozycje ciała, tzw. asany.
Joga jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych i obarczonych najmniejszym ryzykiem urazów aktywności fizycznych. Wśród ćwiczących można znaleźć osoby w każdym wieku, o różnych typach sylwetki i często obarczonych problemami zdrowotnymi.
Generalnie nie ma przeciwwskazań do podjęcia tej aktywności. Jednak tylko pod okiem doświadczonego trenera powinny ćwiczyć:
W przypadku tych grup konieczna jest modyfikacja lub rezygnacja z niektórych ćwiczeń. Jednak można dostosować trening do potrzeb i ograniczeń. Dla niektórych osób, np. seniorów lub kobiet ciężarnych, są organizowane kursy jogi specjalnie ułożone do wymagań stanu zdrowia.
Nie należy oczekiwać, że ćwiczenie jogi wyleczy każdą dolegliwość. Jest to jednak sposób na poprawienie kondycji i wydolności wszystkich układów organizmu. Jedną z zasad i zarazem cech charakterystycznych jogi jest zrelaksowanie całego ciała. Po innych ćwiczeniach, np. na siłowni, po treningu w sposób naturalny odczuwa się zmęczenie. Po jodze ciało jest przyjemnie odprężone i zrelaksowane, ciśnienie krwi obniża się. Nie dochodzi do sytuacji, że ćwiczącemu brakuje tchu. Poprawia się natomiast postawa ciała oraz jego świadomość, elastyczność i siła mięśni, a także poczucie równowagi.
Dlatego też ćwiczenie jogi jest polecane jako pomocnicza terapia przy:
Dla wielu osób joga jest początkiem drogi do zmiany stylu życia na zdrowszy. Jej uprawianie łączy się ze zbilansowaną dietą i dążeniem do osiągnięcia równowagi i harmonii we wszystkich dziedzinach życia.
W odróżnieniu od modnych sportów do uprawiania jogi nie jest potrzebny drogi sprzęt. Należy kupić strój niekrępujący ruchów oraz – dla higieny oraz wygody, jeśli chce się ćwiczyć także w domu – podstawowe pomoce: matę – specjalna mata do jogi z wypustkami; pasek – przeznaczony do jogi, najlepiej bawełniany; drewniane klocki; koc do przykrycia w trakcie relaksu.