Sól można wykorzystać nie tylko do gotowania. Ma wiele innych zastosowań. Pomoże w porządkach czyszcząc naczynia, armaturę łazienkową, skutecznie wywabi plamy i wybieli tkaniny, a także odświeży dywan. Ponadto sól sprzyja urodzie i możesz ją wykorzystać do przygotowania domowych kosmetyków na włosy oraz peelingu na skórę. Sprawdź, jak wykorzystać sól w domu.
Sól można bez ograniczeń dodawać do środków czystości, szamponu i peelingu. Jest niezastąpiona w domowych porządkach.
Dzięki niej wyszorujesz przypalony garnek, wystarczy zalać go słoną wodą, odstawić na noc, a rano zagotować wodę. Stalowe powierzchnie czyszczone solą odzyskają blask. Usunie ona osad ze zlewozmywaka, baterii łazienkowych lub wanny.
Żółty nalot po kawie i herbacie widoczny po wewnętrznej stronie kubka, filiżanki i dzbanka zniknie, gdy do czyszczenia użyjesz soli, podobnie jak wąski dziubek imbryka. Opłucz go, zasyp na noc solą, rano wypłucz – nalot zniknie.
Zmywarka nie domywa naczyń? Sprawdź, czy pojemnik na sól nie jest już pusty. Białe kryształki doskonale zmiękczają wodę, dzięki temu środek myjący lepiej radzi sobie z zabrudzeniami.
Dobrym pomysłem jest dodawanie soli do prania poszarzałych firan i kolorowych ubrań. Przywróci biel, a barwne ubrania nie spłowieją zbyt szybko.
Pomoże też odświeżyć dywan. Wieczorem posyp go cienką warstwą tej przyprawy, a rano odkurz – zniknie nieprzyjemny zapach, a kobierzec będzie wyglądał jak nowy.
Sól będzie pomocna, gdy nie masz w domu ostrzałki. 1 litr wody połącz z trzema łyżkami przyprawy, włóż do roztworu tępe noże. Po 30 minutach naostrz je, pocierając jeden o drugi.
Pochlapałaś ulubioną bluzkę winem lub kawą? Jak najszybciej posyp tkaninę solą, a po upływie godziny spłucz obficie zimną wodą.
Gdy chcesz się pozbyć zaschniętego zabrudzenia, polej tkaninę solnym roztworem (1 łyżka na szklankę wody) i pozostaw w płynie. Odczekaj 15-20 minut, po czym upierz jak zwykle.
Sól działa także jak delikatny wybielacz do tkanin, pomoże pozbyć się żółtych plam potu z jasnych ubrań. Zanurz je w roztworze soli (2-3 łyżki na litr chłodnej wody), i pozostaw je w tak przygotowanej kąpieli 30 minut, na koniec upierz ubrania zgodnie z zaleceniami producenta.
Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do jej stosowania, osól wodę, w której zamierzasz gotować warzywa. Zapobiegnie ona utracie soli mineralnych z jarzyn. Przyprawa ta chroni również organizm przed odwodnieniem, gdy np. ciężko pracujesz, biegasz, jeździsz na rowerze i mocno się pocisz. Ogranicza też utratę płynów z organizmu przy uporczywych biegunkach lub wymiotach.
Warto ją dodawać do szamponu, kąpieli, masować nią obolałe mięśnie i zrogowaciały naskórek. Świetnie działa na włosy i złuszcza skórę.
Szczyptę gorzkiej soli Epsom dosyp do porcji szamponu, mieszanką masuj włosy i skórę głowy. Dzięki niej pasma staną się elastyczne i błyszczące. Sól w tym przypadku zadziała jak delikatny peeling, który pozwoli pozbyć się z włosów resztek preparatów do stylizacji (pianki, żelu, lakieru).
Delikatnym pasmom zafunduj odżywkę dodającą objętości. Łyżeczkę soli połącz z odżywką, nanieś mieszankę na umyte i jeszcze wilgotne pasma, po 5 minutach opłucz bieżącą wodą – sól uniesie włosy u nasady i doda im witalności.
Białe kryształki mają też doskonałe właściwości złuszczające. Połącz łyżeczkę grubej soli z niewielką ilością oliwy i wymasuj papką stopy po kąpieli i ścieraniu pięt tarką – taki peeling doskonale je wygładzi. Gdy natrzesz nim skórę przed depilacją, zapobiegniesz późniejszemu wrastaniu włosków i tworzeniu się krostek. Zrezygnuj z tego zabiegu, gdy masz ranki, otarcia lub podrażnienia naskórka.