Kolką nazywamy silny ból, najczęściej brzucha lub pleców. Znamy ją doskonale jako nieprzyjemny skutek uboczny dużego i nagłego wysiłku fizycznego. Ale nie tylko, bo być może nie wiesz, że istnieją trzy rodzaje kolki. Jakie objawy daje kolka nerkowa, żółciowa i jelitowa? Jak je od siebie odróżnić? Podpowiadamy, jak skutecznie złagodzić ból domowymi sposobami.
Wspólną cechą wszystkich opisanych niżej typów kolek jest zaczynający się nagle ostry ból. Dokładnie taka sama jest również pierwsza pomoc – polega na przyjęciu leku, jednak nie przeciwbólowego, a rozkurczowego, np. z drotaweryną (NoSpa, Spastyna). W każdym przypadku inne są przyczyny dolegliwości oraz pozostałe zalecenia. Poznaj szczegóły.
Kolka nerkowa - jak ją rozpoznać i złagodzić ból?
Może być pierwszym objawem kamicy moczowej – wiele osób nie wie bowiem, że w ich nerkach utworzył się piasek czy kamienie, aż do momentu, gdy nie przemieszczą się one niżej, utrudniając odpływ moczu.
Objawy kolki nerkowej
Najczęściej nagle pojawia się ostry ból pleców (zwykle po jednej stronie). Może on promieniować aż do pęcherza moczowego, a nawet do uda. Często towarzyszą mu nudności lub silne pocenie się.
Jak złagodzić ból przy kolce nerkowej?
- Staraj się chodzić, a nie leżeć. Chociaż silny ból utrudnia aktywność, to ruch jest twoim sprzymierzeńcem. Spróbuj choć przez kilka minut spacerować po mieszkaniu, a jeszcze lepiej wchodzić i schodzić po schodach. Wówczas kamień, który być może gdzieś utkwił, łatwiej się przemieści i ból zniknie.
- Zaparz ziele nawłoci (łyżkę na szklankę wody) i wypij porcję takiego naparu co kilka godzin. Ma on łagodne działanie moczopędne.
- Pomoże ci też ciepła kąpiel – rozszerzają się wówczas drogi moczowe, a to ułatwi przesunięcie się złogów.
- Gdy objawy są bardzo silne, albo nastąpiło zatrzymanie moczu, nie zwlekaj z wezwaniem karetki!
Kolka żółciowa - objawy i domowe sposoby na ból
Ten rodzaj kolki (inaczej zwany wątrobową) spowodowany może być zastojem żółci w pęcherzyku lub obecnością w nim kamieni.
Objawy kolki żółciowej
Silny ból pojawia się zwykle w kilka godzin po zjedzeniu obfitego i tłustego posiłku. Zaczyna się w prawym podżebrzu i może promieniować aż do łopatki. Towarzyszą mu nudności, czasem wymioty oraz uczucie rozpierania w tej okolicy.
Jak złagodzić ból przy kolce żółciowej?
- Zażyj lek rozkurczowy, a jeśli ostatni posiłek zawierał dużo tłuszczu, także preparat żółciopędny (Raphacholin C, Heparegen).
- Zaparz ciepły napar z rumianku lub dziurawca i połóż się do łóżka.
- Na brzuch możesz położyć ciepły termofor. Dolegliwości powinny zacząć ustępować po ok. godzinie. Do końca dnia i jeszcze przez przynajmniej kolejne 24-48 godzin pozostań na ścisłej diecie – najlepiej jedz tylko potrawy gotowane, np. kleik ryżowy, krupnik ugotowany na wywarze z jarzyn czy suchary.
- Uwaga! Jeśli ból nie mija, albo dołączą się wymioty i gorączka, jedź do lekarza lub wezwij karetkę!
Kolka jelitowa - objawy i domowe sposoby łagodzące ból
Ostry, kłujący ból brzucha to główny objaw tej dolegliwości. Cierpi na nią wiele niemowląt, a dorosłym przytrafia się często podczas intensywnego wysiłku (np. w trakcie biegu). Zdarza się jednak, że taki ból pojawia się znienacka.
Objawy kolki jelitowej
Najczęściej zaczyna się wkrótce po posiłku i ma charakter skurczowy, na przemian wzmaga się i wycisza. W przeciwieństwie do bólu charakterystycznego dla kolki żółciowej, ten ma zmienną lokalizację (raz po lewej, raz po prawej stronie). Symptomy towarzyszące to: zwiększone napięcie powłok brzusznych, wzdęcia, gazy, nudności, czasem nawet wymioty.
Jak złagodzić ból przy kolce jelitowej?
- Ulgę powinno ci przynieść samo przyjęcie pozycji leżącej lub półleżącej z podkurczonymi nogami oraz ciepły okład na brzuch.
- Możesz też wykonać masaż. Połóż się na plecach, rozepnij ubranie i ciepłą dłonią wykonuj dość mocny okrężny masaż w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Dlaczego to ważne? Masaż w tym kierunku prowokuje ruchy robaczkowe jelit, pomagając w przemieszczaniu się mas kałowych i gazów ku końcowemu odcinkowi jelita grubego, który znajduje się w lewym dolnym kwadracie brzucha.
- Jest też wyjątkowo skuteczne ćwiczenie, które ułatwi ci pozbycie się nadmiaru gazów. Połóż się na plecach, zegnij kolana i przyciągnij nogi do piersi. Obejmij nogi ramionami, złap prawą dłonią za lewy łokieć, a lewą za prawy (lub tylko złącz dłonie). Unieś głowę i staraj się dotknąć brodą do klatki piersiowej. Wytrzymaj 10 sekund i wyprostuj nogi. Zapewnij sobie intymność – efekt przychodzi szybko.
- Wzdęcia zmniejszą się po przyjęciu preparatu z symetykonem (Espumisan, Simeticon). Ulgę powinnaś poczuć już po ok. 30 minutach od ich zastosowania.