Skóra naczynkowa wymaga podobnego traktowania jak cera wrażliwa i ze skłonnością do alergii. Jak dbać o nią latem? Ważny jest każdy krok: od oczyszczania i zabezpieczenia poprzez stosowanie peelingów, maseczek, nawilżenie aż po odpowiedni makijaż. Jak pielęgnować skórę naczynkową i wrażliwą latem? Ważne zasady.
Spis treści
Gdy mamy skórę nadreaktywną - nczynkową czy nadwrażliwą ze skłonnością do alergii - ważne jest jej regularne oczyszczanie, zabezpieczanie przed promieniami UV. A także odpowiednie złuszczanie i odżywianie. Nie bez znaczenia jest tez odpowiedni makijaż, który ukryje niedoskonałości i zapobiegnie podrażnieniom.
Latem wydziela się więcej sebum, a w zatkanych porach łatwiej rozwijają się bakterie. Zaostrza to stan chorobowy, dlatego codziennie trzeba dokładnie oczyszczać skórę. Najlepiej stosować tzw. dwuetapowe oczyszczanie – łagodzącym naparem i olejem.
Woda kranowa ma wysokie pH, które pozbawia skórę naturalnej ochrony i staje się ona bardziej podatna na podrażnienie i zaczerwienienie. W przypadku cery wrażliwej do mycia użyj naparu z rumianku lub nagietka, które mają właściwości łagodzące. W przypadku cery naczynkowej – naparu z kwiatów czarnego bzu. 5-6 kwiatów zalej szklanką wrzątku, studź pod przykryciem. Przemyj twarz. Następnie przetrzyj ją wacikiem nasączonym olejem lnianym (od 11 zł/250 ml), który działa regenerująco.
Jeśli wolisz kupne produkty stosuj preparaty, które zawierają nawilżające i wzmacniające oleje oraz składniki łagodzące jak np. olej migdałowy uzupełniony łagodzącym d-pantenolem czy olej z kiełków pszenicy z łagodzącym ekstraktem z lipy.
By odświeżyć i oczyścić cerę, możesz sięgnąć też po mydło zawierające czerwoną glinkę i olej np. ze stokrotki. Takie mydło wzmocni naczynka, a nie wysuszy skóry. Zwykłe, tradycyjne mydło przesusza skórę, podrażniając ją.
Jeśli wychodzisz na dwór nałóż – nawet w pochmurny dzień – krem z SPF 50 zawierający trokserutynę lub hesperydynę, które zmniejszają rumień. Krem nakładamy 30 min przed ekspozycją na słońce i ponownie po 2 godzinach.
Pod krem z SPF nałóż krem na dzień (pomiędzy aplikacjami odczekaj 20 minut), który zawiera diosminę lub wyciąg z ruszczyka kolczastego, kasztanowca, z arniki, żurawiny czy kwiatów dzikiego mirtu. Warto by miał także substancje, które nawilżają i natłuszczają skórę oraz złagodzą podrażnienia i działają antyzapalnie jak kwas hialuronowy, owies koloidalny, tlenek cynku, olej konopny, elastynę, kolagen, d-pantenol lub algi morskie (2-3 wybrane). Powinien mieć lekką konsystencję tak, by nie zatykał porów.
Jeśli twój ulubiony krem nie zawiera żadnych wzmacniających skórę substancji możesz dodać do porcji 5-6 kropli olejku z orzechów laskowych, który wzmacnia naczynka.
Co 3-4 dni do porcji kremu, który stosujesz na noc, dodaj łyżkę łagodzącego ekstraktu z aloesu lub 3 krople olejku z wzmacniającym koenzymem Q10. Możesz nałożyć grubszą warstwę, traktując taki wzbogacony krem jak maskę.
Raz w tygodniu, po peelingu, nałóż odżywczą maseczkę - wzmacniająca naczynka, antyzapalną lub nawilżającą.
Jeśli wolisz kupną, wybierz maseczkę z jagodami czy ekstraktem z kasztanowca, które wzmacniają naczynka.
Latem skóra nadreaktywna ma skłonność do przesuszania dlatego warto używać na noc lub pod krem serum nawilżające z kwasem hialuronowym.
Po ekspozycji na słońce warto posmarować twarz kremem po opalaniu zawierającym d-pantenol lub alantoinę.
Jeśli decydujesz się na makijaż wybierz podkład z witaminami E i K, które koją wrażliwą i naczynkową skórę. Najlepszy jest podkład mineralny, zawierający tylko naturalne składniki. Jeśli nie nakładasz kremu z filtrem podkład powinien mieć filtr przeciwsłoneczny SPF50.
Cera naczynkowa oraz wrażliwa nie lubią gwałtownych zmian temperatur dlatego, gdy wchodzisz do samochodu w upalny dzień nie włączaj od razu dużego chłodzenia z nawiewem na twarz ani po przyjściu do domu nie funduj sobie zimnego prysznica.
Alkohol, papierosy, pikantne przyprawy i gorące dania oraz napoje podrażniają cerę. Latem warto z nich zrezygnować. Zaś odpowiednia dieta może wspomóc zabiegi pielęgnacyjne. By wzmocnić skórę jedz produkty bogate w witaminę C jak papryka czerwona, pietruszka, agrest, porzeczki, beta-karoten jak marchew, brokuły, szpinak i witaminę K jak zielone warzywa liściaste.