Juka wypuszcza pęd kwiatowy tylko raz. Jeśli kwitła latem, więcej nie zakwitnie... ale będą kwitnąć jej „dzieci”. Jak dbać o jukkę po kwitnieniu? Sprawdź, jak wycinać przekwitłe pędy kwiatowe, liście i jak prawidłowo podlewać jukę, by ponownie zakwitła.
Po kwitnieniu pęd kwiatowy trzeba wyciąć. Jeśli tego nie zrobimy, roślina przeznaczy wszystkie siły na zawiązywanie i dojrzewanie nasion, a nie wypuści z boku roślin potomnych. A to właśnie one zakwitną w kolejnych latach!
Wycinamy je, kiedy opadną wszystkie kwiaty, a same łodygi staną się żółtobrązowe. Używamy bardzo ostrego sekatora, noża albo siekiery (pędy są twarde). Ciąć można na dwa sposoby:
Zapewni to więcej przestrzeni młodym roślinom. Im więcej słońca „złapią”, tym bardziej wzmocnią się przed zimą. Usuwamy zewnętrzne liście z młodych rozet – ale tylko suche, połamane, zbrązowiałe i chore. Najpierw próbujemy je ułamać u podstawy, mocno pociągnąć i wyciągnąć z ziemi. Jeśli to się nie uda, ścinamy je sekatorem równo z ziemią.
Jukka jest odporna na suszę, jednak gdy młode rośliny „dostają” więcej światła i powietrza, dobrze jest je podlać, ale tylko raz.
Obok rośliny kładziemy wąż i odkręcamy wodę tak, by tylko „ciurkała”. Wystarczy 10-15 min – gdy ziemia jest zbyt mokra, korzenie jukki zaczynają gnić.
Po wycięciu pędu kwiatowego podsypujemy jukkę piaskiem. Wystarczy warstwa ok. 3 cm. Wraz z wodą deszczową wniknie on w głębsze warstwy gleby i rozluźni ją (jukka źle rośnie w glebie zbitej). Nie należy natomiast obsypywać jukki korą, bo „lubi” ziemię o odczynie neutralnym, a kora ogrodnicza ją zakwasza.
Nie podajemy również żadnego nawozu – nawożona nie zakwitnie.