Dieta japońska to azjatycki sekret szczupłej sylwetki, zdrowia, młodości i długowieczności. Dzięki tej diecie Japonki są smukłe, rzadko chorują i łagodniej przechodzą menopauzę. Jest jedną z najzdrowszych diet na świecie, więc jeśli lubisz azjatycką kuchnię, koniecznie powinnaś ją wypróbować. Poznaj zasady i korzyści diety japońskiej oraz wypróbuj przykładowy jadłospis na 3 dni.
Spis treści
Dieta japońska to nie typowa dieta odchudzająca, a raczej trwała zmiana stylu odżywiania. Daje ogromne efekty w postaci szczupłej sylwetki, młodego wyglądu, zdrowia i długowieczności, ale przy wieloletnim stosowaniu. Ta dieta oparta jest na nawykach żywieniowych Japończyków, którzy są jednym z najzdrowszych i najdłużej żyjących narodów na świecie. Ich sekretem jest zdrowa dieta japońska.
Dieta japońska uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Opiera się na filozofii „washoku” (wa – harmonia, shoku – jedzenie). Jej filarem jest ryż, makaron, ryby, tofu, świeże, marynowane i gotowane warzywa, owoce. Dla pań dojrzałych kluczowe jest tofu. Powstaje z soi, która jest bogata w roślinne fitoestrogeny łagodzące uderzenia gorąca. Nieprzyjemne objawy menopauzy zmniejszają także kwasy omega-3, które znajdują się w rybach, owocach morza, oleju sezamowym i oliwie z oliwek.
Skarbnicą zdrowia są również wodorosty. Znajdziemy w nich mnóstwo kluczowych dla osób po 45. roku życia witamin (A, C, D, K oraz z grupy B) i składników mineralnych (wapń, żelazo, jod, cynk, magnez). Algi pomagają też chronić serce i regulują ciśnienie krwi, działają przeciwzapalnie, wspomagają odporność. Stąd słuszna opinia, że to dieta pozwala Japończykom uniknąć wielu chorób i dożyć w dobrej formie do 81 (mężczyźni) – 88 (kobiety) roku życia.
Jedz mniej, a najlepiej odstaw produkty, których Japończycy nie jedzą wcale: białe pieczywo, fast foody, słodkie i słone przekąski (ciastka, krakersy, chipsy), soki (szczególnie z cukrem). Zamiast nabiału częściej sięgaj po tofu. Tłuszcze zwierzęce, zastąp roślinnymi, a kawę zieloną herbatą.
2-3 razy w tygodniu zamiast ziemniaków ugotuj ryż lub makaron (ryżowy, sojowy, gryczany), mięso zastąp rybą, a zamiast zawiesistej zupy, zjedz klarowny wywar. Częściej gotuj na parze, grilluj. Japończycy nie smażą na głębokim tłuszczu, nie używają panierek, za to uwielbiają surowiznę.
Miej pod ręką sos sojowy, ocet ryżowy, ziarna sezamu, pastę wasabi, marynowany imbir – dzięki nim potrawy nabiorą charakterystycznego dla kuchni azjatyckiej smaku i zapachu.
Dieta japońska jest niskokaloryczna i beztłuszczowa, nie zawiera cukru i soli. Dlatego Azjaci są mniej podatni na choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę, otyłość, nowotwory.
Do obiadu Japończycy zawsze jedzą zupę miso, a po każdym posiłku, zamiast słodkiego deseru, piją zieloną herbatę, która ma mnóstwo przeciwutleniaczy. A te, jak wykazały badania, przedłużają życie, usuwają toksyny nagromadzone w tkankach, pomagają utrzymać dobrą przemianę materii. Dzięki zielonej herbacie Azjatki mają również promienną cerę i w większości nie wiedzą co to cellulit.
Japończycy celebrują każdy posiłek. Jedzą pałeczkami, bez pośpiechu, małymi kęsami. Odchodzą od stołu, gdy osiągną ok. 80 proc. sytości, dlatego są szczupli.
Według zasad diety powinnaś spożywać 5 małych posiłków w ciągu dnia. Do każdego dania pij filiżankę zielonej herbaty lub matchy. Dania w jadłospisie można swobodnie mieszać i zamieniać, dzięki czemu ten przykładowy jadłospis można wykorzystać na więcej niż 3 dni.
I Śniadanie
szklanka letniej wody (tuż po przebudzeniu) plus omlet z tofu i sosem sojowym, gruszka lub inny owoc – najlepiej marynowany
II Śniadanie
waniliowy serek sojowy
Obiad
zupa rybna, ryż na parze, tofu w cieście sojowym z warzywami
Podwieczorek
ryba z warzywami (fasolka zielona, brokuły, rzodkiew)
Kolacja
duszona dynia z soczewicą
I Śniadanie
szklanka letniej wody (tuż po przebudzeniu) plus ryż z marynowanymi warzywami (ogórek, rzodkiew, imbir), kiszonymi śliwkami
II Śniadanie
sałata z warzywami i ziarnem sezamowym
Obiad
pierożki z farszem mięsnym (drobiowym) lub wege z dodatkiem pora, imbiru, sosu sojowego, warzywne curry
Podwieczorek
sałatka ze szpinakiem i jajkiem
Kolacja
szpinak z ziarnem sezamowym
I Śniadanie
szklanka letniej wody (tuż po przebudzeniu) plus świeża sałata z tuńczykiem
II Śniadanie
miseczka borówek
Obiad
makaron gryczany, duszona ryba w sosie, wywar warzywny
Podwieczorek
sałatka z marynowanych owoców
Kolacja
sałatka z wodorostów, grillowany tuńczyk