Czy można wybaczyć zdradę? Zaufanie na nowo nie jest łatwe, ale możliwe
Jak zapomnieć o zdradzie i zaufać na nowo?
Fot. 123RF

Czy można wybaczyć zdradę? Zaufanie na nowo nie jest łatwe, ale możliwe

Stało się, ale wciąż go kochasz. Łączą was dzieci i przeżyte wspólnie lata, więc zostajesz. I niby wszystko dobrze się układa, tylko dla ciebie czas jakby się zatrzymał... Jak wybaczyć partnerowi, który zdradził? Jak zapomnieć o zdradzie i zaufać na nowo?

Zdrada na zawsze zmienia związek, stawiając w miejsce zaufania i poczucia bezpieczeństwa szereg pytań. Jak choćby o to, czy naprawdę znamy tę drugą osobę i czy warto jeszcze zabiegać o łączące nas uczucie?

Ale zdrada może też stać się szansą na stworzenie głębszej, pełniejszej relacji. Nie wystarczą jednak dobre chęci czy deklaracje poprawy. Przeciwnie – potrzeba cierpliwości i mozolnej pracy obu stron, a przede wszystkim wybaczenia, aby móc wyjść zwycięsko z tak poważnego kryzysu.

Wybaczenie wprowadza spokój, zwłaszcza w życie osoby zdradzonej. Wyzwala ją z roli ofiary, daje energię do działania, sprawiając, że przestaje żyć przeszłością. Nie jest proste, ale możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, jak przejść przez cały proces i wybaczyć naprawdę, a nie składać jedynie puste deklaracje.

Daj sobie czas

Czas daje szansę osobie zdradzonej na uporządkowanie emocji, zrozumienie, co jest dla niej ważne, a nie co trzeba czy wypada zrobić. Zamykanie pośpiesznie tematu dla dobra dzieci czy z lęku przed samotnością nie ma nic wspólnego z prawdziwym, szczerym wybaczeniem, a może nawet doprowadzić do kolejnego kryzysu. Czas jest ważny, ponieważ pozwala zastanowić się, czy to, co czujemy do partnera wystarczy, aby zacząć wszystko od nowa. Pomaga przemyśleć, jak dotychczas odnajdowałyśmy w swoim związku, czego nam brakowało albo dlaczego odsunęłyśmy się od osoby, która kiedyś była nam tak bliska.

Zapytaj siebie, czy potrafisz wybaczyć

Ważne jest, aby zadać sobie pytanie, czy potrafimy wybaczyć? Niełatwo znaleźć odpowiedzi, dlatego niektóre kobiety piszą do siebie listy, inne próbują zrozumieć siebie z pomocą przyjaciół lub psychoterapeutów. Bez względu na to jaką wybierzemy metodę, ważne jest, aby być szczerym w udzielanych odpowiedziach i dać sobie prawo do zmiany nastawienia.

Przykładowo – teraz nie rozumiemy zachowania męża, a każde wspomnienie zdrady wywołuje ból, ale to może się zmienić za miesiąc lub pół roku pod wpływem nowych okoliczności. Najważniejsze, to nie wstydzić się swoich emocji i decyzji. Nie pośpieszać się, nie ulegać presji otoczenia. A tę może wywoływać nawet mąż, chcąc jak najszybciej zamknąć niewygodny dla niego temat.

71128853_m
Wybaczenie wprowadza spokój, zwłaszcza w życie osoby zdradzonej.
123RF

Sprawdź, czy partner wyraża skruchę

Wybaczenie nie istnieje bez zadośćuczynienia, a mówiąc wprost – konkretnego działania ze strony osoby, która dopuściła się zdrady. Nie chodzi tylko o słowo „przepraszam”, lecz o realne, przekładające się na co dzień, zachowania. Jeśli mąż nie stara się zataić zdrady, nie utrzymuje kontaktów z kochanką, nie przerzuca winy na okoliczności lub innych, ale bierze odpowiedzialność za to co się stało i szuka sposobów rozwiązania kryzysu, to tym samym daje do zrozumienia, jak ważny jest dla niego związek. Nie zauważymy tego, jeśli będziemy patrzeć na zachowanie drugiej strony jedynie przez pryzmat doznanej krzywdy.

Rozmawiaj z partnerem

Co prawda trudno odbudować raz stracone zaufanie, ale łatwiej jest zacząć rozmawiać przy zaangażowaniu drugiej strony. Nie chodzi o jednorazową dyskusję, lecz o chęć poznania siebie nawzajem i słuchanie tego, co mówimy o naszych uczuciach, upodobaniach i pragnieniach. Pary, które twierdzą, że zdrada wzmocniła ich związek, to te, w których ludzie otworzyli się na siebie nawzajem.

Wprowadź nowe zasady

Z pewnością łatwiej jest wybaczyć, jeśli wciąż kochamy partnera i mimo wszystko uważamy swój związek za udany. Szybciej też uporamy się z jednorazowym skokiem niż z długotrwałym romansem. Bez względu jednak na okoliczności zdrada wymaga wyprowadzenia nowych zasad funkcjonowania związku.

Czasami dotyczą zaangażowania w codzienne sprawy albo przejrzystości w relacjach damsko-męskich, z reguły też większej bliskości między małżonkami. Przestrzeganie ich pozwala stronie zdradzonej poczuć się bezpiecznie, odbudować zaufanie do partnera i wybaczyć coś, co jeszcze niedawno wydawało się tak trudne.

 

Czytaj więcej