Biała kiełbasa gości na wielkanocnym stole w każdym polskim domu
Fot. Sokołów SA
materiał partnera
Biała kiełbasa na 5 sposobów. Przebojowe dania na wielkanocny stół
15.03.2024 10:00
Biała kiełbasa to obok jajek prawdziwy hit wielkanocnego stołu. Podajemy ją nie tylko do żurku, ale też jako osobne danie. Możliwości jest mnóstwo. Wypróbuj nasze wyjątkowe przepisy na wielkanocne dania z białą kiełbasą najwyższej jakości.
Choć biała kiełbasa to dzisiaj arcypolskie danie, przywędrowała do nas z Niemiec – przez Wielkopolskę i Śląsk. Białą kiełbasę jadano w Wielkopolsce już w XVII w. Dlaczego biała kiełbasa jest biała, skoro produkuje się ją z czerwonego mięsa, a ściślej z wieprzowiny? Dlatego, że do białej kiełbasy nie dodaje się soli peklującej, tylko zwykłą. Dzięki temu w procesie parzenia uzyskuje się kiełbasę o jasnoszarej barwie.
Biała kiełbasa – pyszna jak dawniej!
Kiedyś przygotowania do świątecznego ucztowania trwały bardzo długo. Często samemu wytwarzało się wędliny, nabiał, pieczywa i przygotowywało mięso. Wymagało to czasu i sporego nakładu pracy. Dziś wspomina się o tym z tęsknotą za domowym, naturalnym smakiem. Ta nostalgia jest zrozumiała, ale na szczęście dzisiaj również możemy się cieszyć wyrobami doskonałej jakości, które smakują jak dawniej.
Dzisiaj najczęściej kupujemy gotowe wyroby, ale nie znaczy to wcale, że muszą być gorsze od tych dawnych. Zależy po prostu, co kupujemy. Wybór odpowiednich mięs i wędlin jest sztuką i również wymaga wysiłku.
W dobrych firmach wędliniarskich, jak Sokołów SA, tradycyjną białą kiełbasę produkuje się z wieprzowiny (94 proc. składu) w naturalnym jelicie. Soczystość i aromat zawdzięcza ona między innymi dodatkom takim jak pieprz biały, majeranek i czosnek. Jest bogata w białko, nie zawiera konserwantów, glutaminianu sodu i fosforanów. Wypróbuj najlepsze przepisy na wielkanocne dania z białą kiełbasą w roli głównej.
1. Tarta z talarkami białej kiełbasy Naturrino
Składniki na spód do tarty:
300 g mąki
100 ml wody
150 g masła
1 łyżeczka soli
lub opakowanie gotowego spodu do tarty
Składniki na farsz tarty:
2 cebule
opakowanie kiełbasy białej wieprzowej Naturrino
Olej
300 ml śmietanki 30 proc.
3 jaja
tymianek
Przygotowanie (spód):
Zagniatamy wszystkie składniki ciasta, rozwałkowujemy je i wykładamy na formę do tarty (lub korzystamy z gotowego ciasta). Pieczemy 15 minut w temperaturze 180 st. C.
Przygotowanie (farsz):
Obraną cebulę siekamy w piórka. Podsmażamy na rozgrzanym oleju. Doprawiamy solą i pieprzem. Kiełbasę kroimy w plasterki i dodajemy do podsmażonej cebuli.
Do śmietanki wbijamy jajka, doprawiamy solą i pieprzem. Roztrzepujemy widelcem.
Na upieczony spód od tarty wylewamy jajka wymieszane ze śmietaną. Wykładamy podsmażoną kiełbasę i cebulkę.
Na górze układamy kilka gałązek tymianku. Zapiekamy w 180 st. C z termoobiegiem ok. 15 minut.
2. Kolorowa tarta z kiełbaskami nacinanymi
Składniki na spód:
300 g mąki pszennej tortowej
50 g mąki krupczatki
łyżeczka soli
200 g zimnego masła
łyżka śmietany 18 proc.
2 żółtka
Składniki na nadzienie:
4 jajka
150 g serka śmietankowego kanapkowego
100 g śmietany 18 proc.
1/2 szklanki drobno tartego żółtego sera
opakowanie kiełbasy białej wieprzowej Naturrino
6-8 patisonów konserwowych
2/3 szklanki groszku mrożonego
duża czerwona cebula
duża papryka spiczasta
3 łyżki pestek słonecznika
sól, świeżo mielony pieprz kolorowy
listki bazylii do dekoracji
Przygotowanie:
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy posiekane zimne masło, sól, śmietanę i żółtka.
Szybko zagniatamy ciasto, formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na około 20 minut.
Schłodzone ciasto wałkujemy na blacie podsypanym mąką i wylepiamy nim natłuszczoną blachę. Wstawiamy do zamrażalnika na około 15 minut, po czym nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenie i wysypujemy na niego kulki do pieczenia lub fasolę.
Pieczmy w piekarniku nagrzanym do 180 st. C (góra-dół) przez 15 minut. Zdejmujemy obciążenie oraz papier i wstawiamy na dodatkowe 13 minut.
W wysokim naczyniu miksujemy jajka z serkiem i śmietaną. Doprawiamy solą oraz pieprzem i łączymy wszystko z żółtym serem.
Groszek gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Kiełbasy przekrawamy wzdłuż na pół i nacinamy. Cebulę kroimy na mniejsze kawałki, patisony osuszamy i kroimy na plasterki, a paprykę pozbawiamy gniazda nasiennego i kroimy w talarki.
Na upieczonym spodzie rozkładamy kiełbasę, groszek, cebulę, paprykę oraz patisony. Następnie zalewamy ostrożnie masą jajeczną i posypujemy pestkami słonecznika. Pieczemy przez około 40 minut, aż masa będzie ścięta i nabierze złocistego koloru. Gotową tartę dekorujemy listkami bazylii.
Do garnka wlewamy wodę, dodajemy bulion i podgrzewamy do momentu rozpuszczenia się bulionu w wodzie.
Do miski wsypujemy mąkę i roztrzepujemy ze śmietanką oraz dwiema łyżkami gorącego bulionu. Całość zawiesiny dodajemy do garnka z bulionem, cały czas mieszając. Dodajemy chrzan. Doprawiamy solą i pieprzem oraz dwiema szczyptami majeranku. Gotujemy 15 minut na małym ogniu.
W międzyczasie gotujemy jajka przepiórcze (około 3 minut)
Kiełbasę kroimy w półplasterki. Podsmażamy na patelni 2 minuty, dodajemy 2 małe cebule pokrojone w drobną kostkę, szczyptę majeranku oraz 2 duże przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Smażymy do momentu, aż cebula zmięknie.
Na drugiej patelni smażymy chipsy z plastrów boczku. Zupę podajemy z kiełbasą, grzankami i jajkiem przepiórczym.
4. Wielkanocny żurek na bogato
Składniki:
1 l bulionu wołowego
olej do smażenia
opakowanie boczku surowego wędzonego w plastrach Sokołów 100g
150 g kiełbasy polskiej długodojrzewającej z pieprzem Gzella
opakowanie kiełbasy białej wieprzowej Naturrino
garść suszonych grzybów
500 ml zakwasu do żurku
suszony majeranek
5 jajek przepiórczych
2 łyżki śmietany 30 proc.
pieprz
Przygotowanie:
Na rozgrzanym oleju podsmażamy pokrojony w kostkę boczek i kiełbasę z pieprzem. Kiełbasę białą kroimy w plasterki i dodajemy do boczku i kiełbasy z pieprzem.
Grzyby suszone namaczamy w wodzie (najlepiej na noc), odsączamy i kroimy w drobne paski, dodajemy do podsmażonego boczku i kiełbasy.
Do garnka wlewamy bulion i dodajemy połowę mięsa z patelni. Gotujemy razem 15 minut, dolewamy zakwas, doprowadzamy do wrzenia. Przyprawiamy pieprzem i majerankiem.
Dodajemy śmietanę i gotujemy razem kilka minut.
W międzyczasie gotujemy jajka przepiórcze (około 3 minut)
Pozostałą część podsmażonego mięsa rozkładamy do talerzy. Dokładamy przekrojone na połowę jajka przepiórcze i zalewamy żurkiem.
5. Zapiekana biała kiełbasa ze słodką nutą
Składniki:
opakowanie kiełbasy białej wieprzowej Naturrino
2 korzenie pietruszki
duża gruszka (sok z cytryny)
2 cebule czerwone
2 czubate łyżeczki musztardy miodowej
1/3 szklanki soku jabłkowego
sól himalajska,
świeżo mielony pieprz kolorowy,
olej do smażenia
5-6 gałązek rozmarynu
Przygotowanie:
Cebule kroimy w ósemki lub na większe piórka.
Pietruszkę obieramy i kroimy ukośnie na plasterki tej samej grubości.
Cebule wraz z pietruszką podsmażamy na patelni beztłuszczowej lub z dodatkiem odrobimy oleju aż lekko się zarumienią. Pod koniec smażenia dodajemy sól i pieprz do smaku.
Gruszkę przekrawamy na pół, pozbawiamy gniazda nasiennego, kroimy na półplasterki, a następnie skrapiamy sokiem z cytryny.
Kiełbasę wyjmujemy z opakowania i nacinamy.
Musztardę łączymy z sokiem jabłkowym aż do uzyskania marynaty o jednolitej konsystencji.
Na dno naczynia do zapiekania wykładamy połowę ilości cebuli, następnie układamy kiełbasy, a pomiędzy nie wsuwamy plasterki pietruszki, gruszki oraz pozostałą cebulę.
Całość zalewamy przygotowaną marynatą i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C (grzanie góra-dół).
Pieczemy przez około 40 minut pod folią aluminiową, a następnie zdejmujemy przykrycie, zwiększamy temperaturę do 200 st. C i pieczmy jeszcze przez około 10 minut, aż kiełbasa wraz z dodatkami ładnie się zarumienią.