Niektóre gatunki warzyw i owoców idealnie nadają się do uprawy nawet na małym balkonie. Wystarczy zaopatrzyć je w stabilne podpory. Zalet świeżych produktów z własnej uprawy jest bardzo dużo. Zawsze mamy je pod ręką i zdrowiej się odżywiamy.
Po wybraniu i zasadzeniu idealnych warzyw i owoców na balkon, trzeba zapewnić im dobrą podporę. Rusztowania, które je podtrzymują, nie mogą być zbyt cienkie – najlepiej zrobić je z drewnianych tyczek o grubości kija od szczotki (nie potrzebują ich truskawki i poziomki, których pędy mogą swobodnie zwisać). Jeśli warzywa będziemy podwiązywać, lepiej robić to podartym na pasy płótnem, a nie sznurkiem, który „wbija się” w tkankę roślinną.
Podlewajmy je codziennie, a podczas letnich upałów 2-3 razy dziennie – szybko „piją” wodę. Pojemniki powinny być jak największe. Doskonale sprawdzają się skrzynki po jabłkach wyłożone wewnątrz dwukrotnie złożoną czarną agrowłókniną albo wielkie donice. Wystarczy ziemia uniwersalna, jednak co ok. 2 tygodnie trzeba zasilać rośliny nawozem uniwersalnym według instrukcji – podczas wzrostu, kwitnienia i owocowania gleba szybko się wyjaławia.
Cukinia
Szybko rosnące owoce mają odmiany Tondo di Piacenza (okrągłe, zielone), Atena (podłużne, żółte), Zuboda i Bianca di Trieste (podłużne, zielone). Wymaga szczególnie obfitego podlewania.
Dynia
Do hodowli „pionowej” nadają się odmiany o niewielkich owocach (u podanych odmian nie ważą więcej niż ok. 1,5 kg): Uchiki Kuri (zwana też Hokkaido), piżmowa (zwana też Butternut), Olga bezłupinowa.
Fasolnik chiński
Podobny do fasolki szparagowej, ma strąki o dł. 60-90 cm. Lubi słońce. Siejemy po 2 nasiona w pojemnikach, po wykiełkowaniu zostawiamy silniejszą roślinę. Po przymrozkach wysadzamy do donic. Strąki pojawiają się po ok. 2 mies. od siewu.
Fasola szparagowa tyczna
Najlepiej, by kiełkowała w mieszkaniu – siewki marzną przy 0 st. Obficie owocują odmiany Jimenez (czerwone strąki), Goldmarie (żółte), Supermarconi (zielone).
Pomidory
Do uprawy w pojemnikach najlepsze są odmiany o małych owocach zebranych w grona, np. Malinowy Kapturek (czerwony) Ola Pola (żółty), Black Cherry (ciemnobordowe, prawie czarne).
Borówka amerykańska
W uprawie pojemnikowej można uzyskać także plon z borówki amerykańskiej. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Warto postawić na tradycyjne, odporne odmiany: Bluegold, Bluecrop. Borówka wysoka jest rośliną kwasolubną i trzeba o tym pamiętać, dobierając jej podłoże, nawozy, a także... wodę (trzeba ją zakwasić, np. sokiem z cytryny).
Maliny
Nawet na małym balkonie można uprawiać maliny, trzeba tylko wybrać odmiany niskie, np. Ruby Beauty, która zwykle dorasta do 50 cm wysokości.
Poziomki i truskawki
Lubią słońce, trzeba je chronić przed wiatrem. Obficie owocują odmiany Temptation i Selva (truskawki), oraz Attila (poziomka).