Wątroba przetwarza wszystkie leki, które do niej trafiają. Jeśli jest ich dużo lub są szczególnie obciążające, trzeba chronić wątrobę i szczególnie o nią dbać. Warto stosować wówczas odpowiednią dietę, ziołowe preparaty, które wspierają pracę wątroby, a także unikać błędów, które mogą ją dodatkowo osłabiać.
Wątroba osób, które przyjmują duże ilości leków, często jest mocno obciążona. Dotyczy to szczególnie seniorów, choć oczywiście ni tylko. Starszy człowiek cierpi przeciętnie na 2–3 schorzenia i codziennie zażywa doustnie 6–8 leków. Wszystkie te medykamenty trafiają najpierw do przełyku i żołądka, a następnie do głównego centrum przetwarzania, czyli wątroby i nerek. Od samego początku ulegają obróbce, w efekcie której wyłaniają się z nich zarówno lecznicze, jak i te niekorzystne składniki.
Jeśli nastąpi to za szybko, gdy lek jest jeszcze np. w przełyku, nawet dobroczynne substancje mogą zaszkodzić, drażniąc śluzówkę. Przy dużej ilości zażywanych leków nietrudno o taką sytuację, np. gdy rodzic nie popije leków sporą porcją wody.
Niekorzystnymi składnikami zajmuje się głównie wątroba, ale także nerki. Dzięki pracy wątroby zostają one pozbawione siły działania, zaś wskutek pracy nerek – wydalone z organizmu na zewnątrz. To, na ile ciężko muszą pracować te odtruwające organy, zależy od kilku rzeczy.
Ten ważny organ potrzebuje wsparcia zwłaszcza, gdy zażywamy na co dzień leki przeciwko:
Ale wielkim obciążeniem dla wątroby może być także zwykły paracetamol, choćby był przyjmowany tylko przez jeden dzień. Wątroba gorzej znosi różne medykamenty również wtedy, gdy u starszej osoby występuje niedoczynność tarczycy lub niewydolność nerek.
3000 mg – to maksymalna dawka paracetamolu, jaką w ciągu dnia może przyjąć senior. Nie powinien jej przekraczać nawet przy najsilniejszym bólu, bo naraża go to na ostrą niewydolność wątroby.
Podczas stosowania paracetamolu nie wolno palić papierosów i pić alkoholu ani też być na restrykcyjnej diecie odchudzającej.
Napar z mniszka: 1 łyżkę suszonych korzeni zalej 1 szkl. wody i powoli ogrzewaj do wrzenia, a następnie gotuj 5 minut. Zestaw z ognia, odczekaj 10 minut i przecedź. Najlepiej pić taką herbatkę zawsze przed śniadaniem, obiadem i kolacją.
Herbatka z ostropestu: 1/2 łyżeczki suszu zalej 1 szkl. chłodnej wody i wolno doprowadź do wrzenia. Gotuj pod przykryciem 5 minut, odstaw na kwadrans, przecedź do małego termosu. Pij po 1/2 szkl. 2 razy dziennie po jedzeniu.
Nalewka z karczocha: 1 porcję suszonego, rozdrobnionego ziela karczocha zalej 5 porcjami czystej wódki i odstaw na 15 dni, codziennie wstrząsając. Po upływie tego czasu zlej ekstrakt (także ten wyciśnięty z surowca) do butelki. Przyjmuj po małej łyżeczce 3 razy dziennie.
5 małych posiłków co 3 godziny – to idealny sposób odżywiania, szczególnie dla osoby starszej, przyjmującej wiele leków. Ważne, by jeść śniadanie w ciągu godziny po przebudzeniu się, zaś kolację – 2 godziny przed snem.
Zalecane pokarmy to:
Niewskazane są:
Gotowane na parze, duszone, pieczone w folii posiłki są dużo zdrowsze dla wątroby, niż smażone, grillowane czy wędzone.
60-90 g białka (a dokładnie tyle gram, ile kilogramów ważymy), 40-50 g tłuszczu, 345 g węglowodanów – tyle w ciągu dnia powinniśmy zjadać.
Jeśli zauważysz u bliskiej starszej osoby dziwne zachowanie (polegające np. na chaotycznych wypowiedziach) zgłoś jak najszybciej lekarzowi. Może ono ostrzegać o niewydolności wątroby.
Zażółcenie skóry i białek oczu również skonsultuj ze specjalistą.
Dzięki antybiotykom możemy wyleczyć zapalenie oskrzeli czy infekcję pęcherza. Ale lek zniszczy też pożyteczne bakterie. Oto, co pomoże ograniczyć te niepożądane skutki i szybko odbudować mikroflorę.
Jeszcze podczas przyjmowania antybiotyku powinniśmy zacząć stosować kapsułki z dobrymi bakteriami. Dobrze jest dopilnować, by lekarz zawczasu wskazał odpowiedni preparat. Można też spytać o niego farmaceutę. Ważne, by probiotyczne kapsułki połykać co najmniej 2 godziny po zażyciu antybiotyku. Jeśli zrobimy to za szybko, lek zdąży wybić dostarczone cenne mikroorganizmy. Probiotyczna terapia powinna potrwać co najmniej 6 miesięcy, a najlepiej kontynuować ją przez rok.
Warto jeść banany i pełnoziarniste bułki. Są źródłem pożywek dla dobrych bakterii. Podobnie – ziemniaki (ale wystudzone po ugotowaniu). Pożywkę zawierają też cebula, czosnek i por – krążek czy ząbek dodany do sałatki nie powinien zaszkodzić.
Ziołami można naprawić wiele szkód wyrządzonych przez leki. Oto, co zawierają dobroczynne rośliny i jak wpływają na wątrobę.
Wiele leków ma niekorzystne działanie dla nerek. Także przyjmowane dla zdrowia suplementy diety bywają dla przetwarzających organów zagrożeniem. A to dlatego, że są mieszaninami nie zawsze dobrze zbadanych substancji, z których jakaś może okazać się hepatotoksyczna lub nefrotoksyczna. Do tego mogą być zanieczyszczone różnymi chemicznymi toksynami, bakteriami i grzybami, a nawet lekami. Zawierają też niestandaryzowane, czasem bardzo duże dawki aktywnych biologicznie związków. Mogą więc wchodzić w interakcje z już zażywanymi lekami.
Trzeba zadbać szczególnie o nerki, gdy stosujemy:
Niebezpieczne dla nerek są też środki kontrastujące używane podczas badań obrazowych (tzw. kontrast). Łatwo o problemy zwłaszcza, gdy pijemy mało płynów. Albo mamy cukrzycę, niewydolność serca lub chorobę wątroby.
Środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, choć dostępne bez recepty, są obciążające dla nerek i nefrotoksyczne nawet w niedużych dawkach. Dlatego nie powinniśmy ich zażywać bez konsultacji ze swoim lekarzem. Przy silnym bólu względnie bezpieczny nawet dla starszej osoby z obciążonymi nerkami może być paracetamol. Ale można go zażywać tylko, gdy mamy zdrową wątrobę.
Brzozowa herbatka: 2 łyżki suszonych liści brzozy zalej 2 szkl. wrzącej wody i gotuj wolno pod przykryciem 3 minuty. Odstaw na 10 minut i przecedź. Zalecana porcja to 1/2 szkl. 3 razy dziennie, między posiłkami.
Napój pokrzywowy: 2 łyżki suszonych liści zalej 2 szkl. gorącej wody i gotuj wolno pod przykryciem 5 minut. Odstaw na 10 minut, przecedź do termosu. Zalecana porcja to 1/2 szkl. 2–3 razy dziennie po jedzeniu.
Poranna opuchlizna oczu i obrzęki podudzi zwiększające się w pozycji stojącej i wieczorem mogą ostrzegać o polekowych zmianach w kłębuszkach nerkowych.
Dobroczynne rośliny mogą dostarczyć substancji czyszczących krew, moczopędnych i przyspieszających oddawanie z moczem wszystkiego, co niepotrzebne i szkodliwe.
Uwaga na popularne ziółka, które mogą szkodzić w czasie leczenia.
Duża ilość zażywanych lekarstw powoduje, że wątroba i nerki stają się wrażliwe na substancje roślinne, które dotychczas nie szkodziły. Zwróć uwagę nie tylko na ziołowe napary, ale też ekstrakty znajdujące się w suplementach diety.