Nawracający lub niekończący się ból stawów może być jednym z symptomów choroby. To oznacza, że aby się go trwale i skutecznie pozbyć, musisz zająć się przyczyną, a nie samym objawem. Sprawdź, co robić, gdy leki nie pomagają na bóle stawów i wypróbuj domowe sposoby na ból, które nie szkodzą na żołądek i wątrobę.
Spis treści
Nawracające bóle stawów potrafią być bardzo uciążliwe. Jeżeli regularnie uśmierzasz ból przy pomocy leków przeciwbólowych, ale nie czujesz długotrwałej ulgi, powinnaś skupić się na zlikwidowaniu przyczyny, a nie objawów. Co robić?
Winna problemom ze stawami może być choroba, dlatego konieczne są badania. Ale niezależnie od przyczyn zastosuj się do zaleceń lekarza, żeby jak najdłużej zachować sprawność i
Jeśli u podłoża choroby leżą inne problemy zdrowotne (np. RZS, dna moczanowa, hemochromatoza), niezbędne jest ich leczenie. Dostaniesz skierowanie m.in. na: badania biochemiczne krwi, RF, anty-CCP, RTG stawów, oznaczenie stężenia kwasu moczowego. Może będzie też potrzebna konsultacja kardiologa, nefrologa lub neurologa, by ocenili, czy nie doszło do powikłań w różnych organach.
Często konieczne jest jednoczesne przyjmowanie leków (przynajmniej przez jakiś czas), by złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Gdy choroba jest mniej zaawansowana, wystarczają przeciwzapalne bez recepty (np. z ketoprofenem). Przy dużym nasileniu bólu trzeba stosować leki na receptę. l Jeśli nie pomagają leki i fizjoterapia (patrz dalej), może być konieczna operacja (decyduje ortopeda). …
Jeśli lekarz (ortopeda – skierowanie da ci lekarz POZ) uznał, że zwykła aktywność (np. spacery) to za mało, prawdopodobnie zlecił ci fizjoterapię (często już po serii zabiegów zmniejszają się dolegliwości). Może to być kinezyterapia (gimnastyka pod okiem specjalisty), terapia manualna (masaże) albo inne zabiegi (np. krioterapia, laseroterapia).
Nie traktuj ich jak zło konieczne, które trzeba „odbębnić” lecz staraj się jak najwięcej z nich wynieść. W trakcie zajęć z fizjoterapeutą ćwicz najlepiej, jak umiesz, zapytaj też go, jak ćwiczyć w domu, aby dobroczynny efekt zabiegów utrzymał się jak najdłużej. Koniecznie zanotuj sobie wszystkie uwagi rehabilitanta, bo z czasem możesz zapomnieć niektóre z jego wskazówek.
Stosowanie leków przeciwbólowych może obciążać żołądek. Są jednak roślinne „zamienniki”, niegroźne dla układu trawiennego.
Olej z czarnuszki (27 zł/250 ml) jest nawet lepszy niż tabletka przeciwbólowa. Wcieraj go w kolana nawet 5-6 razy dziennie.
Domowa maść: 3 łyżeczki wosku pszczelego i 1,5 łyżeczki masła kakaowego (w zielarni, 18 zł za 100 g i 20 zł za 100 g) rozpuść w kąpieli wodnej. Gdy przestygną, dodaj łyżeczkę oliwy, 10 kropli olejku z mięty pieprzowej i 15 kropli olejku z tymianku (w zielarni, 7,50 zł/12 ml i 6,30/12 ml). Maścią smaruj kolana 3-4 razy dziennie.
Zawiera ona kurkuminę, która pomaga likwidować stany zapalne w organizmie i spowalnia rozwój reumatyzmu. Łyżeczkę kurkumy wymieszaj w 1/2 szkl. ciepłej wody, dodaj szczyptę pieprzu (wzmocni działanie kurkumy). Wypij napój duszkiem. Pij codziennie na czczo przez 2 najbliższe miesiące. Uwaga! Kuracji nie powinny stosować osoby, które biorą leki przeciwcukrzycowe.