Rośliny doniczkowe o białych liściach czy kwiatach wyczarują w domu magiczny nastrój. Nie tylko popularna gwiazda betlejemska może stanowić piękną dekorację. Poznaj inne rośliny o białych kwiatach kwitnące zimą i sprawdź, jak o nie dbać.
Spis treści
Białe kwiaty wyglądają niezwykle elegancko i szlachetnie. Świetnie pasują do zimowej pory roku. Doskonale nadają się także do dekoracji świątecznego stołu i coraz częściej to doceniamy oraz wykorzystujemy. Warto wiedzieć, że białe zabarwienie nadają kwiatom pigmenty niewidoczne dla ludzkiego oka. Natura poskąpiła tym roślinom koloru, ale za to obdarzyła je często zapachem silniejszym od roślin kwitnących na kolorowo. Białe cyklameny, azalie, gwiazdy betlejemskie pięknie się prezentują na odświętnym stole zwłaszcza w połączeniu ze złotymi czy srebrnymi dodatkami.
Jeśli chcemy długo cieszyć się jego urodą, musimy wybrać mu najchłodniejsze miejsce w mieszkaniu lub na noc wynosić do chłodnego pomieszczenia. Lubi obfite podlewanie, ale nigdy po liściach lub bulwie, wodę trzeba wlać na podstawkę, a tę, której cyklamen nie wciągnie, wylać po 20 minutach. Przez cały okres kwitnienia zasilamy roślinę nawozem dwa razy w tygodniu. Pożółkłe liście i usychające kwiaty wyrywamy z bulwy.
Ze względu na nietypową porę kwitnienia (od grudnia) bywa nazywany różą Bożego Narodzenia. To roślina ogrodowa, więc nie należy jej trzymać zbyt długo w pomieszczeniu, ale może być dekoracją na czas świąt. Podobnie, jak cyklamen trzeba ją umieścić w najchłodniejszym, ale jasnym miejscu. Roślinę podlewamy regularnie, by ziemia była stale lekko wilgotna. Po świętach wynieśmy ją na balkon, jednak przez pierwsze dni okryjmy agrowłókniną, by przyzwyczaiła się do niskich temperatur.
Hodowcy zadbali, by o tej porze roku nie zabrakło w kwiaciarniach i supermarketach specjalnie „pędzonych” cebulek, w tym hiacyntów. Roślina będzie kwitła nawet dwa tygodnie, gdy umieścimy ją w jasnym, ale dość chłodnym miejscu. Podlewamy umiarkowanie. Lepiej, gdy ma za sucho niż za mokro. Gdy przekwitnie, cebulkę warto zachować i posadzić w ogrodzie.
W okresie kwitnienia roślina wymaga dobrego naświetlenia oraz zacisznego miejsca. Najlepiej, gdy stoi jak najbliżej okna, lecz nie za blisko grzejników. Nie lubi niedostatku światła i bardzo suchego powietrza, bo powoduje ono żółknięcie i przedwczesne opadanie liści. Trzeba ją też chronić przed mroźnymi przeciągami i zadbać o regularne podlewanie. Warto co dwa tygodnie zasilić ją nawozem, choć nie jest to konieczne. Gwiazda jest łatwa do utrzymania przez kilka miesięcy, potem przestaje być dekoracyjna.
Ona też lubi chłód, ale w jej uprawie najważniejsze jest, by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia gleby. W okresie wzrostu i kwitnienia należy podlewać roślinę bardzo obficie letnią, miękką, odstałą (lub przegotowaną i wystudzoną) wodą. Potem można to robić nieco rzadziej (gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie na głębokość mniej więcej 2 cm). Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Można ustawić doniczkę na warstwie wilgotnych kamyków lub zraszać spodnią stronę liści.