Nie tylko zakup, darowizna czy spadek może nas uczynić właścicielem nieruchomości. Na czym polega zasiedzenie i co można nabyć w ten sposób? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by zasiedzieć nieruchomość i jakich formalności dopełnić, by oficjalnie stać się właścicielem.
Spis treści
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy, poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Jej zasady określa Kodeks cywilny. Oto najważniejsze.
W drodze zasiedzenia można nabyć własność (lub współwłasność) nie tylko domu – także innego typu budynku (np. garażu, stodoły) czy mieszkania oraz gruntu (działki rolnej, budowlanej, drogi dojazdowej). Można zasiedzieć także służebność gruntową oraz użytkowanie wieczyste.
Nie można zasiedzieć części nieruchomości, która nie może być odrębnym przedmiotem własności, np. piwnicy, strychu w domu czy pokoju w mieszkaniu.
Aby zasiedzieć nieruchomość, muszą być spełnione jednocześnie 3 przesłanki:
Posiadanie w dobrej wierze oznacza przekonanie posiadacza, że przysługuje mu prawo własności nieruchomości – w chwili objęcia nieruchomości był on w błędnym i usprawiedliwionym okolicznościami przekonaniu, że ma prawo własności danej nieruchomości.
Za posiadacza w złej wierze będzie uznana osoba mająca w chwili zajęcia nieruchomości pełną świadomość, że nie jest jej prawowitym właścicielem lub taka, która nie dołożyła starań, by się dowiedzieć, jaki jest stan prawny nieruchomości lub świadomie nabyła ją bez wymaganych formalności (np. aktu notarialnego).
Aby stać się właścicielem nieruchomości przez zasiedzenie, należy przeprowadzić postępowanie nieprocesowe o stwierdzenie zasiedzenia (art. 609-610 Kc). By doszło do postępowania osoba, która chce zostać prawowitym właścicielem nieruchomości, musi złożyć wniosek o zasiedzenie nieruchomości w sądzie rejonowym (wydział cywilny), właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
Sąd zbada, czy zostały spełnione przesłanki zasiedzenia. Jeśli uzna, że tak, wydaje postanowienie stwierdzające nabycie własności przez zasiedzenie.
Nowy właściciel musi pamiętać o obowiązku zapłaty podatku – do właściwego urzędu skarbowego należy złożyć deklarację SD-3 w przeciągu miesiąca od momentu uprawomocnienia się wyroku o zasiedzeniu. Podatek wynosi 7 proc. od wartości nieruchomości.
Ważne! Od podstawy opodatkowania odliczone mogą być nakłady na nieruchomość dokonane przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia.