Poinsecja, znana również jako gwiazda betlejemska, jest szeroko stosowana zimą do wystroju wnętrz i jako dekoracja świąteczna. Dzięki różnorodności kolorów i kształtów można znaleźć odpowiednią gwiazdę do każdego wnętrza. Oto najpiękniejsze aranżacje z wykorzystaniem poinsecji w kolorach kremowym, białym, łososiowym i różowym, oraz podpowiedzi, jak wyeksponować ich urodę...
Spis treści
Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska to obowiązkowy element dekoracyjny domu w czasie świąt Bożego Narodzenia. Jest w końcu jednym z symboli tego okresu. Choć najpopularniejsze nadal są czerwone poincesje, to roślina ta występuje w kilku kolorach i w każdym prezentuje się doskonale. Piękne świąteczne dekoracje można stworzyć także z białej, kremowej, łososiowej i różowej gwiazdy betlejemskiej
Zimą kremowe poinsecje są stylową i subtelną ozdobą pomieszczenia. Kremowe poinsecje (także jako kwiat cięty) stanowią idealny kwiatowy element dekoracyjny na świątecznym stole w naturalnym stylu. Kremowa gwiazda lubi naturalne dodatki i leśne skarby. Szyszki, mech, patyczki, zielone gałązki i naczynia w kolorach ziemi będą dla niej cudną oprawą. Warto też łączyć ją z pastelami.
Poniżej bogata, elegancka i pełna naturalnych elementów dekoracja stołu z kremowych poinsecji, zygzakowatego krzewu (Muehlenbeckia astonii) i ciemiernika białego (Helleborus niger). Do tego mech, szyszki, gałązki świerku i eszewerie, a także śnieg w spreju i dobrane kolorystycznie bombki. Białe/bladozielone świece stożkowe ombré dodają blasku i zapewniają nastrój.
Proste, szklane pojemniki z białymi i kremowymi poinsecjami, miesięcznicami i trawami ozdobnymi błyskawicznie zamienią proste nakrycie stołu w świąteczną aranżację w naturalnym stylu.
Ciepłe odcienie poinsecji (koral, łosoś, morela czy cynamon) dobrze wyglądają z naturalnymi materiałami, np. wikliną czy drewnem, ale i złotem. Są świeże i radosne; mają retro urok... Udekorują dom nie tylko w święta, są także podstawą wszystkich jesiennych aranżacji, bo świetnie łączą się np. z jarzębiną, dyniami i innymi jesiennymi owocami.
Łososiowe poinsecje ciekawie wyglądają także zestawione z innymi roślinami doniczkowymi. Przykład? Duża donica z miniaturowymi morelowymi, różowymi i łososiowymi poinsecjami, zwisającą trzykrotką pasiastą, begonią liściastą i kalateą to prawdziwa perełka w zimowym ogrodzie.
Kwintesencja elegancji. Białej poinsecji dobrze w towarzystwie subtelnych odcieni błękitu, szarości, srebra i naturalnych kolorów. Na pewno spodoba się fankom minimalistycznych aranżacji.
Przykład? W tym minimalistycznym, skandynawskim wnętrzu ten artystycznie zaaranżowany wieniec z ciętych poinsecji, eszewerii (sukulenty) i mieszanych suszonych kwiatów jest wspaniałym świątecznym akcentem. Subtelne odcienie błękitu, szarości i naturalnych odcieni współgrają z białymi i kremowymi poinsecjami. Wystarczy wieniec z gąbki florystycznej i odrobina wprawy, żeby samemu wykonać tę aranżację. Ważne: dokładnie namocz gąbkę przed włożeniem do niej ciętych poinsecji.
Różowa gwiazda wpisuje się w aktualne trendy i dodaje romantycznego charakteru uroczystościom. Pięknie kontrastuje z bielą i zielenią. Można też tworzyć dekoracje z jej ciętych kwiatów!
Czy wiesz, że... Cięte poinsecje zachowają świeżość i będą pięknie prezentować się nawet do dwóch tygodni, jeśli zaraz po przycięciu, zanurzysz na kilka sekund końcówki łodyżek w wodzie o temperaturze około 60 stopni, a następnie natychmiast przełożysz je do zimnej wody. Dzięki temu łodyga zostanie odpowiednio zamknięta i nie będzie wyciekał z niej mleczy płyn.
Dzięki kolorowym przylistkom różowe poinsecje idealnie pasują do nowoczesnego stylu. To wytrzymała, wszechstronna roślina doniczkowa, która wypełnia lukę między tradycją a nowoczesnością...
Ważnym dniem dla miłośników roślin jest Dzień Poinsecji przypadający na 12 grudnia. Ta data jest związana z rocznicą śmierci Joela Robertsa Poinsetta, pierwszego ambasadora USA w Meksyku. Poinsett sprowadził roślinę z Meksyku do USA w 1828 roku. Tam ku jego czci w 1836 roku nadano jej nazwę "Poinsettia". Po śmierci Poinsetta 12 grudnia 1851 roku, Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił w 1852 roku dzień śmierci Poinsetta Dniem Poinsecji. W tym dniu Amerykanie tradycyjnie obdarowują się poinsecjami.