10 przepisów na pyszne dania z dynią – na obiad, deser i przekąskę
Marta Barczyńska
07.11.2023 09:44
Dynia to królowa jesieni. Jeśli dotąd nie wykorzystywałaś jej w kuchni, warto spróbować. Jak wybrać, przechowywać i przyprawiać dynię? Jak można wykorzystać pestki i skórkę z dyni? Wypróbuj 10 przepisów na dania obiadowe, desery, kolacje i przekąski z dynią w roli głównej.
Dynia nie tylko obniży cholesterol i ciśnienie, ale i nada słodkawy smak i cudowną barwę naszym potrawom. Zobacz, jak pysznie wykorzystać to wartościowe warzywo. I to na co najmniej 10 sposobów! Nie wyrzucaj także pestek i skórki - podpowiadamy, co można z nich zrobić.
Jak wybrać dobrą dynię do jedzenia?
Oczywiście najlepsza dynia jest z własnego ogródka ale jeśli kupujesz ją w sklepie, zwróć uwagę, czy skórką jest twarda i nieuszkodzona. Ogonek powinien być lekko zdrewniały, a kolor warzywa – intensywny. Ponadto... popukaj w nią! Jeśli wydaje głuchy odgłos, warzywo jest dojrzałe.
Jak przechowywać dynię?
Dynię w całości można przechowywać nawet do pół roku. Ważne, by było to suche i chłodne miejsce (najlepiej w temperaturze ok. 10°C). Jeśli dynia jest rozkrojona, usuń z niej pestki. Kawałki ze skórką owiń folią. Tak przygotowaną dynię możesz przechowywać w lodówce do tygodnia.
Jak doprawiać dynię?
Warzywo to bardzo dobrze komponuje się ze świeżymi ziołami tj. natka pietruszki, kolendra, lubczyk, koperek czy estragon; suszonymi jak bazylia, oregano czy tymianek, a także przyprawami orientalnymi np. curry, kminem rzymskim, kurkumą, cynamonem, gałką muszkatołową, imbirem czy goździkami. Jej smak podkreślą także papryka mielona słodka czy ostra oraz mielony czosnek.
Jak wykorzystać pestki i skórkę z dyni?
Miąższ możesz wydrążyć łyżką, a z dyni zrobić miseczkę na zupę czy gulasz. Pestki zaś są idealne do ciast, owsianek czy sałatek. By je przygotować, najpierw oczyść pestki z dyniowych włókienek pod bieżącą wodą. Osusz ręcznikiem papierowym. A następnie ułóż je na papierze do pieczenia. Susz przez noc na kaloryferze. Następnego dnia pestki upraż na suchej patelni lub upiecz w piekarniku (na pergaminie przez 1 godzinę w temperaturze 90°C).
Skórka dyni wcale nie musi wylądować w koszu na śmieci! Można ją dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą, wysuszyć i zrobić z niej zdrowe chipsy do pogryzania. Skórkę potnij na cienkie kawałki, możesz użyć ostrego cienkiego noża albo np. obieraczki do warzyw. Następnie dyniowe kawałki marynuj w oleju rzepakowym z dodatkiem słodkiej papryki, mielonego czosnku i soli przez 10 minut. Zamarynowane kawałki ułóż na papierze do pieczenia. Piecz przez 20 minut w temperaturze 200°C. Chipsy przemieszaj kilka razy podczas pieczenia.
10 najlepszych przepisów na dania z dynią
Dynia, z jej wszechstronnością i charakterystycznym smakiem, jest jak płótno kulinarnych możliwości, na którym można malować najrozmaitsze dania. Wyobraźmy sobie obiad, gdzie króluje pizza z dynią, a w roli pierwszego dania występuje aksamitna orientalna zupa dyniowa, która rozgrzewa i uspokaja zmysły jednocześnie. A może na obiad zaserwować pierogi z delikatnym, dyniowym ciastem, kryjące w sobie nadzienie z mięsa, które smakują jak jesień zamknięta w małych, złotych kieszonkach.
Gdy nadchodzi czas na deser, ciasto dyniowe, wilgotne, aromatyczne i pełne przypraw korzennych, staje się synonimem domowego ciepła, podczas gdy muffinki dyniowe, z ich puszystością i delikatną słodyczą, są idealnym uzupełnieniem popołudniowej kawy. Na zakończenie dnia, racuchy z dodatkiem dyni to wyjątkowy komfort food, który można podać zarówno na słodko z cukrem cynamonowym, jak i na słono, jako niebanalny dodatek do wieczornej kolacji.
Każde z tych dań odkrywa inny wymiar dyni, pokazując, że jest ona znacznie więcej niż tylko jesiennej dekoracji.
Dynia nadziewana mięsem, pieczarkami i grzybami
Składniki:
1 mała dynia hokkaido
100 g grzybów leśnych (np. podgrzybków)
150 g pieczarek
200 g udźca z indyka
1 marchewka
2 cebule
2 ząbki czosnku
1 pęczek natki
3 łyżki startego sera żółtego
2 łyżeczki suszonego tymianku lub 3 gałązki świeżego
50 g masła
2 łyżki oleju
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka mąki pszennej
sól
pieprz
słodka mielona papryka
Przygotowanie:
Grzyby leśne i pieczarki umyj, osusz ręcznikiem papierowym, a następnie pokrój w kostkę. Na patelni podgrzej masło. Dodaj wszystkie pokrojone grzyby. Smaż chwilę. Zdejmij z patelni.
Marchewkę obierz i zetrzyj. Cebule obierz, pokrój w kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. Na 1 łyżce oleju podsmaż cebulę z czosnkiem.
Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę. Obsyp pieprzem, solą, papryką i mąką. Podsmaż na reszcie oleju. Wymieszaj grzyby, mięsem oraz cebulą z czosnkiem. Dodaj marchew, posiekaną natkę, ser żółty, tymianek oraz sok z cytryny.
Dynię umyj, zetnij wierzch i usuń środek z pestkami oraz włókna. Warzywo obsyp w środku solą, pieprzem i papryką. ustaw w żaroodpornym naczyniu. Włóż farsz mięsno-grzybowy. Podlej 1/2 szklanki wody. Piecz przez 30-40 minut w temperaturze 180°C.
Marmurkowe ciasto z dynią
Składniki:
2 szklanki mąki pszennej tortowej
250 g piure z pieczonej dyni
1/2 szklanki oleju rzepakowego
1/2 szklanki cukru
2 łyżki miodu
3 jajka
1 łyżka cynamonu
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Piure z dyni zmiksuj z olejem, cukrem, miodem i jajkami.
Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia i cynamonem. Masę dyniową zmiksuj z suchymi składnikami na jednolitą masę. Miksuj ok. 3-4 minuty, by dobrze napowietrzyć ciasto.
Ciasto podziel na pół. Do jednej części dodaj kakao i dokładnie wymieszaj.
Formę keksową wyłóż papierem do pieczenia. Nałóż do niej na przemian porcje żółtego i kakaowego ciasta. Na koniec lekko przemieszaj widelcem, by powstał marmurkowy wzorek. Ciasto piecz w temperaturze 180°C przez 40 minut. Wyjmij z foremki i ostudź na kratce kuchennej.
Orientalna zupa krem z dynią
Składniki:
1 kg dyni
2 ziemniaki
1 marchewka
2 cebule
3 szklanki bulionu
1 puszka mleczka kokosowego (400 ml)
1 strąk papryczki chili
garść pestek dyni
2 ząbki czosnku
1 łyżka startego imbiru
2 łyżki oleju
1/2 łyżeczki przyprawy curry
duża szczypta gałki muszkatołowej
duża szczypta kardamonu
duża szczypta kuminu (kmin rzymski)
duża szczypta słodkiej papryki mielonej
1 łyżeczka suszonej kolendry
sól
pieprz
ew. kilka paluszków chlebowych
Przygotowanie:
Miąższ dyni odetnij od skóry, pokrój w kostkę. Ziemniaki, marchewkę i cebule obierz i pokrój. Rozgrzej olej i podsmaż na nim warzywa wraz ze zmiażdżonym czosnkiem przez ok. 2 minuty. Dodaj przyprawy i smaż, mieszając, jeszcze 3 minuty.
Podsmażone warzywa przełóż do garnka. Wlej bulion. Gotuj 20 minut na małym płomieniu.
Strąk papryczki chili umyj, osusz, przekrój na pół. Jeśli wolisz ostrzejszą zupę, zostaw pestki. Jeśli nie – usuń je. Strąk pokrój w plasterki. Połowę dodaj do zupy i gotuj jeszcze 10 minut.
Zupę zmiksuj na gładko razem z mleczkiem kokosowym. Podgrzej. Podawaj udekorowaną resztą chili, posypaną pestkami dyni i np. z paluszkami grissini.
Pierogi z ciasta dyniowego z mięsem
Składniki:
3 szklanki mąki pszennej + trochę mąki pszennej do podsypania
1/2 szklanki piure z dyni
szczypta kurkumy
600 g mięsa gotowanego (np. z rosołu)
1 cebula
1 marchewka
garść odciśniętej kapusty kiszonej
200 g pieczarek
1 łyżka musztardy
olej
sól
pieprz
Przygotowanie:
Mięso zmiel. Cebulę i marchewkę obierz. Cebulę posiekaj, marchewkę i pieczarki grubo zetrzyj. Kapustę drobno pokrój. Na patelni podsmaż cebulę, marchewkę, pieczarki i kapustę. Składniki wymieszaj razem z mięsem i musztardą. przypraw do smaku solą i pieprzem.
Mąkę zaparz 1/2 szklanki gorącej wody. Dodaj szczyptę soli, kurkumę, piure z dyni oraz 2 łyżki oleju. Zagnieć gładkie, elastyczne ciasto. Podsypując mąką, rozwałkuj je na grubość 5 mm. Szklanką wycinaj kółka. Na każde nakładaj po łyżeczce farszu i zlepiaj.
Pierogi wrzuć porcjami na posolony wrzątek. Gotuj ok. 3 minuty (do wypłynięcia). Pierożki najlepiej smakują posypane natką, z dodatkiem kwaśnej śmietany.
Muffinki pomarańczowe z dynią
Składniki:
300 g pieczonej dyni
1 pomarańcza
1/2 szklanki mleka
1/2 kostki (100 g) masła
2 jajka
1 i 2/3 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki cukru
1 torebka cukru wanilinowego
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu
szczypta soli
cukier puder do posypania
Przygotowanie:
Pomarańczę sparz i wyszoruj. Zetrzyj skórkę (tylko żółtą warstwę). Białą część usuń, a miąższ drobno posiekaj.
Zmiksuj dynię, miąższ i skórkę pomarańczy z mlekiem oraz jajkami.
Masło stop. Obie mąki przesiej z proszkiem do pieczenia, solą, cynamonem oraz cukrem i cukrem waniliowym. Dodaj masło, wymieszaj. Następnie zmiksuj z masą dyniową.
Formę z wgłębieniami na muffinki wyłóż papierowymi foremkami (tzw. papilotkami). Ciasto nałóż do wgłębień do 2/3 wysokości papilotek. Piecz przez 25 minut w temperaturze 180°C. Wystudzone ciastka posyp cukrem pudrem.
Dyniowy hummus
Składniki:
1 puszka cieciorki
1 szklanka piure z pieczonej dyni
1/2 szklanki pasty sezamowej (tahiny)
1 ząbek zmiażdżonego czosnku
2 łyżki oliwy
szczypta ostrej papryki
sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
Przygotowanie:
Cieciorkę osącz z zalewy, przelej przegotowaną wodą.
Zmiksuj z piure z upieczonej dyni, z pastą sezamową (tahiną), czosnkiem, oliwą, papryką oraz sokiem.
Galette z dynią i serem
Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
200 g masła
1 żółtko
400 g miąższu z dyni
200 g selera
5 łyżek oleju rzepakowego
1 por
1 kulka sera mozzarella (200 g)
200 g sera typu feta
1 gałązka tymianku
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
sól
pieprz
Przygotowanie:
Seler obierz, por oczyść. Dynię, por i seler pokrój w kawałki. Rozłóż je na blasze wyłożonej pergaminem. Oprósz solą i pieprzem, skrop olejem. Piecz przez 30 minut w temperaturze 180°C.
Mąkę, masło, proszek do pieczenia i 1 płaską łyżeczkę soli zagnieć. Uformuj kulę, owiń ją folią i włóż ją do lodówki na 30 minut. Następnie ciasto rozwałkuj i ułóż na blasze przykrytej pergaminem.
Mozzarellę pokrój w plasterki. Na cieście, pozostawiając wolny brzeg, rozłóż plastry mozzarelli, podpieczone kawałki dyni, pora i selera. Brzeg ciasta zawiń do środka na nadzienie.
Galette piecz przez 25 minut w temperaturze 180°C. Wyjmij, posyp serem feta. Piecz jeszcze przez 15 minut w temperaturze 160°C. Udekoruj świeżym tymiankiem.
Kurczak z dynią pod serową pierzynką
Składniki:
1 podwójny filet z kurczaka
miąższu z jednej małej dyni hokkaido
1 papryka czerwona
2 cebule
400 g jogurtu naturalnego
100 g startego sera żółtego
1 łyżka posiekanej kolendry
garść pestek dyni
1 jajko
1 łyżka oleju
2 łyżki majonezu
1 ząbek czosnku
1/2 łyżeczki curry
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/3 łyżeczki papryki słodkiej
sól
pieprz
Przygotowanie:
Mięso opłucz, osusz, pokrój w kostkę. Wymieszaj połowę jogurtu z majonezem i curry. Dodaj roztarty czosnek, polej tym kurczaka, przemieszaj i odstaw na 10 minut. Rozgrzej olej. Obsmaż mięso, mieszając od czasu do czasu.
Cebule obierz, posiekaj. Paprykę oczyść, pokrój na kawałki. Warzywa dodaj do mięsa i chwilę smaż razem. Dołóż pokrojoną dynię, oprósz pozostałymi przyprawami. Wymieszaj i smaż przez 2-3 minuty.
Podsmażone składniki wymieszaj z pestkami dyni. Przełóż do naczynia żaroodpornego. Resztę jogurtu wymieszaj z jajkiem oraz kolendrą i polej potrawę. Następnie posyp serem żółtym. Piecz przez 20 minut w temperaturze 180°C.
Drożdżowe racuchy z dynią i jabłkami
Składniki:
300 g dyni
2 jabłka
2 jajka
2 szklanki mąki
3/4 szklanki kefiru
20 g świeżych drożdży
100 ml ciepłego mleka
1 torebka cukru wanilinowego
olej
cukier puder
Przygotowanie:
Drożdże wkrusz do miseczki. Rozpuść je w ciepłym mleku. Dodaj 2 łyżki cukru pudru i 2 łyżki mąki pszennej. Wymieszaj i odstaw na 15 minut.
Jabłka obierz ze skórki, wytnij gniazda nasienne. Miąższ dyni odetnij od skóry, usuń pestki i włókna. Dynię i jabłka zetrzyj. Wymieszaj z drożdżowym zaczynem, kefirem, jajkami, mąką, cukrem wanilinowym i 2 łyżkami cukru pudru. Odstaw na 60 minut do wyrośnięcia (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Olej rozgrzej na patelni. Łyżką nałóż ciasto, formując owalne racuchy. Smaż je z obu stron do na rumiano. Gotowe placki osącz z tłuszczu na ręczniku papierowym, wystudź. Posyp cukrem pudrem lub podawaj polane miodem.
Dyniowa pizza
Składniki:
Na ciasto:
2 szklanki mąki pszennej + 2 łyżki
15 g świeżych drożdży
1/3 łyżeczki soli
100-150 g piure z dyni makaronowej
2 łyżki mleka
1 łyżka cukru
3 łyżki oleju
Nadzienie:
4 łyżki kwaśnej śmietany
1 cebula
100-150 g dyni makaronowej
200 g sera pleśniowego
6 gałązek świeżego rozmarynu
sól
pieprz
słodka papryka mielona
Przygotowanie:
Ćwiartkę dyni makaronowej (ok. 300 g) upiecz w piekarniku do miękkości (piecz ok. 40 minut w 180°C). Gdy ostygnie, zdejmij skórkę. Połowę dyni zmiksuj na piure, a resztę pokrój na kawałki.
Ze świeżych drożdży, 2 łyżek ciepłego mleka, 1 łyżki cukru i 1 łyżki mąki zrób zaczyn. Rozmieszaj i odstaw do wyrośnięcia na 20 minut.
Gdy zaczyn wyrośnie wymieszaj go z resztą mąki, piure z dyni, olejem i solą. Zagnieć gładkie ciasto. W razie potrzeby dodaj powoli ciepłej wody, do 1/2 szklanki. Zagnieć kulę, przełóż ciasto do miski, przykryj bawełnianą szmatką i odstaw do podwojenia objętości (na około 1 godzinę).
Ciasto rozwałkuj w prostokąt na papierze do pieczenia na stolnicy podsypanej mąką. Odstaw na 20 minut aż podrośnie.
Wyrośnięte ciasto posmaruj śmietaną, oprósz solą, pieprzem i papryką. Ser pleśniowy pokrój w plasterki, cebulę obierz i posiekaj. Ułóż pokrojony ser pleśniowy, cebulę i plasterki dyni na rozwałkowanym cieście. Posyp rozmarynem. Pizzę włóż do nagrzanego do 200°C piekarnika. Piecz 20 minut w temperaturze 200°C.