Zapalenie płuc można leczyć domowymi sposobami, jako wsparcie dla antybiotykoterapii. Proste sposoby, ćwiczenia oddechowe i kuracje ziołami oczyszczą i wspomogą płuca oraz przyspieszą powrót do zdrowia. Zobacz, jak leczyć zapalenie płuc w domu, aby przynieść sobie szybką ulgę.
Spis treści
Zapalenie płuc musi być zawsze skonsultowane z lekarzem, który stwierdzi, czy można leczyć je w domu, czy konieczny jest pobyt w szpitalu. Jeśli jest taka konieczność, np. przy bakteryjnym zapaleniu płuc, trzeba brać antybiotyk. Ważne są także zabiegi lecznicze przeprowadzane w domu. Domowe sposoby, ziołowe napary czy ćwiczenia oddechowe pomogą szybciej wrócić do zdrowia. Zobacz, jak leczyć zapalenie płuc w domu.
Zapalenie płuc można podejrzewać, gdy męczy Cię:
Tym wszystkim objawom może towarzyszyć przyspieszony oddech.
Zapalenie płuc trudno leczyć wyłącznie naturalnymi metodami, ale można je wykorzystać jako wsparcie dla antybiotykoterapii. Dzięki temu szybciej oczyścimy płuca oraz wrócimy do zdrowia. Płucom pomaga odpowiednia pozycja, wcieranie spirytusu, stawianie baniek, a nawet... spacer.
Ułatwi to swobodne oddychanie i odkrztuszanie wydzieliny. Gdy chcesz leżeć na boku, kładź głowę na wysokiej poduszce. Dobrze jest często zmieniać ułożenie ciała, np. z pozycji na wznak położyć się na boku (ale cały czas z uniesioną klatką piersiową).
Najlepiej zrobić to na początku choroby. Najprostsze i najbezpieczniejsze są bańki bezogniowe. Korzystaj z dołączonej instrukcji. Uwaga, zrezygnuj z baniek, gdy masz gorączkę powyżej 38,5°C.
Przed wtarciem wmasuj w skórę kilka kropli oliwy z oliwek. Nacieranie stosuj 4-5 razy dziennie, rób to powoli, okrężnymi ruchami. Poproś kogoś z domowników, aby natarł Ci plecy.
Poproś kogoś z domowników o ten zabieg. Najlepiej położyć się na brzegu łóżka na brzuchu z pochyloną w dół głową. Osoba wykonująca zabieg powinna dłonią ułożoną w łódeczkę oklepywać plecy kolejno po obu stronach, zaczynając od miejsca, w którym kończą się żebra i przesuwając się w kierunku ramion (od dołu do góry). To pomaga w odkasływaniu wydzieliny. Oklepywanie pleców warto robić kilka razy dziennie i godzinę po przyjęciu syropu wykrztuśnego.
Aby łatwiej odkrztusić zalegający w płucach śluz, usiądź, wyciągnij ręce do góry i weź głęboki wdech, a z opuszczeniem rąk zrób mocny wydech, wymawiając przy tym głoskę h, r, ż. W ten sposób sprowokujesz kaszel.
A jeśli jest ładna pogoda, możesz też iść ciepło ubrana na krótki spacer, na 15-20 minut. To zapobiegnie gromadzeniu się płynu zapalnego w płucach i poprawi ich wentylację.
Ziołowe kuracje pomagają szybciej oczyścić płuca i zahamować kaszel. Ponadto działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu wspomagają organizm w walce z infekcją, która wywołała zapalenie płuc. Tym samym my szybciej będziemy zdrowi.
Do połowy szklanki płynnego miodu dodaj 7 rozgniecionych goździków. Wymieszaj i pozostaw na noc. Zażywaj po łyżeczce dziennie.
Łyżeczkę nasion lnu lekko rozgnieć i zalej szklanką wrzątku. Pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Następnie przecedź i popijaj małymi łykami.
Pomaga, gdy podczas kaszlu występują bolesne skurcze w klatce piersiowej. Zmniejsza ból, hamuje stan zapalny. Kilka ziarenek kminu rzymskiego utłucz w moździerzu. 2 razy dziennie przeżuj szczyptę, potem popij szklanką ciepłej wody i połknij.
Pół łyżki ziela tymianku zalej szklanką wrzącej wody. Parz pod przykryciem 10 minut. Następnie przecedź. kiedy przestygnie, dodaj łyżeczkę miodu i sok wyciśnięty z cytryny. Pij szklankę dziennie lub po pół szklanki 2 razy dziennie.
Jednymi z objawów zapalenia płuc są duszności, ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. Te proste ćwiczenia złagodzą te dolegliwości, pomogą uspokoić i upłynnić oddech. Korzystnie wpłyną też na płuca, które będą mogły szybciej zwalczyć infekcję i się zregenerować.
Zrób z nich miseczkę, tak jakbyś chciała nabrać wody. Teraz przyłóż je szczelnie do twarzy, zakrywając nos i usta. Pamiętaj, by oddychać tylko nosem. Oddychaj do miseczki z dłoni przez 3-4 minuty. Ten sam efekt powoduje oddychanie do papierowej torebki.
Wyobraź sobie, że masz pod nosem niewielkie piórko. Twój oddech powinien być bardzo delikatny — by piórko nie odleciało.
Oddychaj przez słomkę do butelki lub szklanki. Weź głęboki wdech nosem i powoli wydmuchuj powietrze słomką do wody aż będą powstawały bąbelki, Powtórz 5 razy.
Weź głęboki wdech, licząc w myślach do trzech. Przytrzymaj powietrze przez 3 sekundy i zrób długi wydech, licząc w myślach do sześciu. Połóż dłonie na brzuchu by poczuć, jak miarowo się unosi z wdechem i opada z wydechem. Oddychaj w ten sposób, aż poczujesz się lepiej.