Palce u rąk puchną z wielu powodów, najczęściej błahych i łatwych do wyeliminowania. Ale czasem obrzęk palców to objaw, który wymaga podjęcia leczenia.
Gdy pewnego dnia okazuje się, że nie możesz zdjąć obrączki czy pierścionka, powodem może być chwilowy zastój wody w organizmie spowodowany na przykład zbyt dużą ilością soli w diecie lub napięciem przedmiesiączkowym. Ale jeśli sytuacja powtarza się od jakiegoś czasu każdego dnia albo kilka razy w tygodniu i żadnej poprawy nie widać, warto poszukać przyczyny tego problemu.
Opisujemy trzy najbardziej prawdopodobne, a niżej podajemy listę przykładowych badań, które warto wykonać, by potwierdzić bądź wykluczyć daną chorobę. Oczywiście to jedynie wskazówki, bo finalną diagnozę powinien postawić lekarz. Do niego zgłoś się także, gdy objawy nie pokrywają się z dalszymi opisami. Nie lekceważ problemu, bo dopiero po ustaleniu, co powoduje obrzęki palców, można będzie rozpocząć skuteczne leczenie.
Częstą przyczyną opuchniętych palców są stany zapalne stawów. Najczęściej są to:
Charakterystyczne objawy to m.in.:
Jeśli stan zapalny trwa długo, mogą pojawić się też ich deformacje. Podobne objawy, choć bez istniejącego stanu zapalnego obserwowane są też przy chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Obrzęki palców, a często także nóg (w okolicy kostki) i na twarzy, szczególnie, gdy pojawiają się rano i ustępują stopniowo w ciągu dnia, mogą świadczyć o istniejącej chorobie nerek, np. ich przewlekłej niewydolności. Inne towarzyszące symptomy to częste uczucie zmęczenia i sińce pod oczami.
Charakterystyczne objawy zespołu cieśni nadgarstka to:
Zazwyczaj po pewnym czasie do bólu i obrzęku dołącza osłabienie mięśni dłoni. Objawy cieśni nadgarstka nasilają się w nocy, gdy ręka podczas snu zostanie uniesiona nad głowę. Pomaga wówczas położenie się na skraju łóżka i spuszczenie jej ku podłodze.
Oto lista podstawowych badań, które może zalecić lekarz, gdy podejrzewa jedną z przyczyn puchnięcia palców.