Twórcy diety zegarowej gwarantują szybką utratę masy ciała bez uczucia głodu, bo posiłki jemy co 2 godziny. Kiedy najlepiej zaplanować dietę, co dokładnie na niej jeść i w jakiej ilości? Podajemy jadłospis na trzy dni i podpowiadamy, co pić, by podkręcić metabolizm i przyspieszyć spalanie tłuszczów. Sprawdź, ile można na niej schudnąć i kto nie powinien jej stosować.
Spis treści
Dieta zegarowa jest krótkotrwała, rygorystyczna i niezbilansowana, dlatego nie jest polecana osobom, które cierpią na jakiekolwiek choroby przewlekłe. Ale kto może ją stosować i ile można na niej schudnąć?
Jest to dieta krótkotrwała, w czasie której zakłada się utratę 3 kilogramów. Czy jest to możliwe? Teoretycznie tak, w praktyce jednak większość osób gubi od 1,5 do 2 kilogramów. Trzeba mieć też świadomość, że w tak krótkim czasie nie spalamy tkanki tłuszczowej, tylko pozbywamy się z organizmu nadmiaru wody.
Dieta zegarowa jest często polecana jako szybki sposób na to, by poczuć się nieco lżej, np. po dużym przejedzeniu. Nie wymaga czasochłonnego szykowania dań, tylko pilnego przestrzegania godzin posiłków. Oto najważniejsze zasady tej ekspresowej diety.
Nie wymaga czasochłonnego szykowania dań, tylko pilnego przestrzegania godzin posiłków. Oto najważniejsze zasady tej ekspresowej diety zegarowej:
W ciągu dnia zjadamy 7 posiłków, co 2 godziny. Dlatego polecamy weekend z tą dietą, bo w pracy mogłoby być kłopotliwe tak regularne jadanie. Poza tym jest ona niskokaloryczna. Posiłki są oparte na produktach o niskiej wartości energetycznej i zawierających sporo białka.
Niedopuszczalne są odstępstwa. Nie jadamy żadnych łakoci, białego pieczywa, cukru. Nie solimy też potraw, a tylko doprawiamy ziołami i przyprawami.
Pijemy 2-2,5 l płynów w ciągu dnia. Między posiłkami wodę mineralną, zaś do posiłków – także zieloną i czerwoną herbatę. Natomiast na około 30 minut przed każdym posiłkiem zaleca się wypijanie pół szklanki czerwonej herbaty.
Dietę możemy zastosować jako wstęp do mniej rygorystycznej kuracji odchudzającej, bogatszej w węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze, i z pięcioma posiłkami w ciągu dnia. Dzięki temu zapobiegniemy efektowi jo-jo po diecie zegarowej. Twórcy diety gwarantują szybką utratę masy ciała bez uczucia głodu, bo posiłki jemy co 2 godziny. Planujmy ją na weekend, gdy odpoczywamy.
Kubek herbaty zielonej lub czerwonej, bez cukru.
Jajko na twardo i kromka chleba żytniego, kubek kawy lub herbaty.
Kubek jogurtu naturalnego (150 g), garść truskawek.
Pieczona lub gotowana pierś kurczaka albo indyka (200 g), kasza pęczak (3-4 łyżki), liście sałaty skropione sokiem z cytryny.
Pomarańcza, 1/2 grejpfruta lub 3-4 mandarynki (200 g).
Kromka chleba pełnoziarnistego z plastrem twarogu, kubek kawy.
Szklanka świeżo wyciśniętego soku warzywnego, np. z marchwi, buraka i imbiru.
Szklanka wody mineralnej z sokiem wyciśniętym z 1/2 cytryny.
Serek wiejski z przyprawami, np. pieprzem, ziołami prowansalskimi.
Chudy twaróg (100 g), 1 pomarańcza lub 1/2 banana.
Dorsz, łosoś lub inna ryba (200 g) pieczona w folii, ciemny ryż (3-4 łyżki), warzywa, np. grillowana cukinia i papryka.
1 banan, jabłko lub śliwki (łącznie do 200 g).
Kromka chleba pełnoziarnistego z plastrem polędwicy z indyka; kubek herbaty lub kawy.
Szklanka soku pomidorowego z ziołami prowansalskimi.
Kubek kawy zbożowej bez cukru.
Kromka chleba pełnoziarnistego z plastrem chudej wędliny drobiowej; kubek herbaty.
Twarożek (150 g) wymieszany z rozgniecionymi truskawkami.
Gulasz wołowy (200 g) z kaszą gryczaną (3-4 łyżki), warzywa, np. buraczki na ciepło.
Grejpfrut lub 2-3 plastry świeżego ananasa (do 200 g).
Kromka chleba pełnoziarnistego z rybą (np. 150 g makreli wędzonej); kubek herbaty zielonej.
Szklanka czerwonego barszczu (np. z kartonu), kromka chleba pełnoziarnistego.
Ma właściwości odchudzające, ponieważ zwiększa tempo spalania tłuszczów (to zasługa zawartych w niej
kofeiny i galusanu). Redukuje również objawy zmęczenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo- naczyniowego (miażdżycy, nadciśnienia). Zawiera też mnóstwo mikroelementów, np. cynk, potas, mangan, fluor, wapń. Zaleca się jej picie jakiś czas po posiłku, bo pita w trakcie jedzenia może utrudniać wchłanianie żelaza.
Wspomaga utratę masy ciała. Zawiera bowiem mnóstwo polifenoli (bo jest krócej fermentowana niż herbata
czarna). Przyspieszają one zamianę tłuszczu w energię. Skutecznie działa wypita przed posiłkiem. Ma właściwości moczopędne, więc przyspiesza usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Zalecana jest też osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu. Zarówno zielona, jak i czerwona herbata bez dodatku cukru ma 0-5 kalorii!
Zdaniem eksperta - dietetyczki Małgorzaty Wilkowskiej - w diecie zegarowej na pewno godne pochwały jest ograniczenie spożywania cukru i soli. Jednak należy spojrzeć również obiektywnym okiem dietetyka na inne aspekty – dłuższe stosowanie diety, niż zalecane przez autora 3 dni, może prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych, ponieważ jest to dieta monotonna i rygorystyczna.
Jest także uboga w energię (niskokaloryczna), zatem jej dłuższe stosowanie może być przyczyną spowolnienia metabolizmu. Pamiętajmy też o tym, że wysoka zawartość białka w tej diecie nie jest zalecana dla osób z dolegliwościami nerek. W takiej sytuacji zastosowanie jej najlepiej wcześniej omówić z dietetykiem lub lekarzem rodzinnym.