Nadpotliwość dotyczy najczęściej pach, dłoni i stóp. Najważniejsze jest, aby poznać przyczyny nadmiernej potliwości i dobrać odpowiednie leczenie. Szczególnie, że może być wywołana stanem chorobowym. Dowiedz się, jak poradzić sobie z tą dolegliwością.
Chociaż hiperhydroza to problem głównie kosmetyczny, nie można go lekceważyć, bo może być sygnałem poważnych chorób. W razie długiego utrzymywania się nadpotliwości – zgłoś się do lekarza. Sprawdź najpierw, jak rozpoznać nadpotliwość, jakie badania wykonać i jak się ją leczy.
Czterdziestoośmioletnia pacjentka skarżyła się na nadmierne pocenie. Bywało tak obfite, że w krótkim czasie jej ubranie stawało się mokre i musiała się przebierać kilka razy dziennie. Objawy utrzymywały się od roku. Na skórze kobiety lekarz nie stwierdził zmian. Zlecił badania laboratoryjne, by wykluczyć m.in. zaburzenia endokrynologiczne. Skierował ją do kardiologa i endokrynologa, ale nie wykryto żadnych istotnych chorób. Rozpoznał zatem hiperhydrozę pierwotną.
W normalnych warunkach gruczoły potowe przez cały czas wydzielają niewielką ilość potu. Produkcja ta wzrasta pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia, zwiększonej produkcji ciepła w organizmie, stresu oraz bodźców smakowych. Nadmierna, patologiczna produkcja potu nazywana jest hiperhydrozą.
Wyróżniamy dwa rodzaje hiperhydrozy:
Nadpotliwość wtórna towarzyszy niektórym chorobom, występuje na skutek stosowania leków. Jej przyczyny to:
W przypadku nadmiernej potliwości najlepiej zgłosić się do dermatologa. W rozpoznaniu i diagnostyce hiperhydrozy istotne znaczenie ma dokładne zebranie wywiadu. Lekarz spróbuje ustalić czynniki, które mogą wywoływać nadmierne pocenie się: zapyta o narażenie na stres, współistniejące choroby i przyjmowane leki, zleci także dodatkowe badania i konsultacje, aby wykluczyć obecność niewykrytych dotąd chorób.
Ocena wydzielania potu polega na aplikacji w miejscach nadmiernej potliwości roztworu jodyny i skrobi, który pod wpływem potu zabarwia się na granatowo. Inne metody to: grawimetria, pomiar przewodnictwa skóry, dynamiczna sudometria, termoregulacyjny test pocenia.
Rozpoznanie hiperhydrozy pierwotnej lekarz postawi po wykluczeniu innych przyczyn choroby i spełnieniu czterech z kryteriów:
W pierwszej kolejności lekarz zaleci ci preparaty miejscowe, które blokują ujścia gruczołów potowych. Tworzą one polimerowe czopy, które są usuwane ze złuszczającym się naskórkiem. Z tego względu powinny być aplikowane 1-3 razy w tygodniu. Niestety, dość często wywołują podrażnienia skóry. Jeśli leki miejscowe będą nieskuteczne, dermatolog przepisze preparaty doustne.
Te stosowane ogólnie to:
W hiperhydrozie zlokalizowanej dobre efekty mogą przynieść:
Gdy organizm okaże się oporny na stosowane leczenie zachowawcze, lekarz może zdecydować o leczeniu zabiegowym: polega na przecięciu pnia współczulnego, czyli wiązki włókien nerwowych, i zwojów ciągnących się po obu stronach kręgosłupa oraz przewodzących impulsy autonomicznego układu nerwowego, zabieg wykonuje się endoskopowo i choć nie jest bardzo inwazyjny, zdarzają się po nim powikłania.
Do najczęstszych powikłań po zabiegu na nadpotliwość należą:
Botox zaleca się zwłaszcza w nadmiernej potliwości rąk i stóp, w postaci wstrzyknięć podskórnych. Toksyna botulinowa (głównie A) hamuje wydzielanie acetylocholiny, która pobudza gruczoły potowe. Dzięki zablokowaniu tego neuroprzekaźnika wydzielanie potu zastaje zmniejszone.
Niestety, przy okazji zablokowaniu ulega także przekaźnictwo acetylocholiny w połączeniach nerwów z mięśniami, co może spowodować upośledzenie wykonywania precyzyjnych ruchów rąk. Efekt terapeutyczny utrzymuje się przez 6-9 miesięcy.