W ciągu dnia jesteś senna i nie masz energii? Jeśli wczorajszego wieczora poszłaś późno spać – to normalne. Ale jeśli zwykle zasypiasz przed północą i poświęcasz na nocny odpoczynek co najmniej 7 godzin, a mimo to czujesz się permanentnie niewyspana, trzeba się temu przyjrzeć. Może to być objawem choroby lub nietolerancji. Co wtedy zrobić? Przyjrzyj się innym objawom i sprawdź, jakie badania wykonać.
Nadmiar stresów w ciągu dnia na pewno pogarsza jakość nocnego wypoczynku. Ale jeśli jest ich tyle, co zwykle, a ty od jakiegoś czasu nie możesz poradzić sobie z sennością w ciągu dnia, przyczyną może być ukryty problem ze zdrowiem. Oto pomocne wyjaśnienia ekspertów.
Gdy gruczoł pracuje zbyt wolno i wytwarza za mało hormonów, spowalnia metabolizm i wszystkie procesy w organizmie.
Zwróć uwagę, czy oprócz tego, że jesteś senna, masz inne objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy: uczucie ciągłego zimna, zaparcia, przyrost masy ciała, suchą, łuszczącą się, bladą skórę, suche włosy, niskie ciśnienie krwi, zły nastrój, problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzenia miesiączkowania. Jeśli rozpoznajesz wiele dolegliwości z tej listy, umów się na wizytę do lekarza rodzinnego lub endokrynologa i zgłoś mu swoje objawy.
Dostaniesz skierowanie na badanie stężenia hormonu zawiadującego tarczycą (TSH) oraz hormonów produkowanych przez gruczoł (FT3 i FT4).
W razie potrzeby lekarz może zlecić ci przyjmowanie syntetycznych hormonów. Dzięki leczeniu powinnaś poczuć przypływ energii.
Podwyższony poziom glukozy we krwi to dla organizmu zagrażający bodziec. Niemożność przyswojenia glukozy przez komórki skutkuje tym, że masz mniej energii. Inne sygnały cukrzycy to m.in.: nasilone pragnienie i oddawanie moczu, częste infekcje w układzie moczowo-płciowym.
Zgłoś się do lekarza rodzinnego lub diabetologa. Badanie krwi pod kątem poziomu glukozy powinno wiele wyjaśnić.
W razie rozpoznania stanu przedcukrzycowego lub rozwiniętej choroby dostaniesz wskazówki, jak zmienić dietę. Jej podstawą powinny być pokarmy o niskim indeksie glikemicznym.
Przyczyną senności może być szkodliwy wpływ niektórych pokarmów. Powodują one przewlekły stan zapalny – mocno osłabiający cały organizm.
Postaraj się o wizytę u gastroenterologa. Zalecany dla ciebie może być pomiar pewnych przeciwciał. Rozwiązaniem przy tej chorobie jest dieta eliminacyjna.
Jeśli często chrapiesz, może występować u ciebie tzw. obturacyjny bezdech senny – przerwy w oddychaniu podczas snu.
Poradź się lekarza – przy tym schorzeniu niezbędne może być zakładanie na noc specjalnego aparatu.