Albicja jedwabista po piękne drzewo ozdobne o bardzo egzotycznym wyglądzie, które przy odpowiedniej pielęgnacji może rosnąć także w Polsce. Można ją posadzić w stałym podłożu, jak i w donicy. To azjatyckie drzewo warto mieć w ogrodzie, gdyż stanowi niesamowitą dekorację zarówno w dzień, jaki w... nocy. Biało-różowe kwiaty albicji potrafią bowiem "świecić" w ciemności. Co więcej, w ojczyźnie albicji uważa się, że jej kwiaty przynoszą szczęście i leczą złamane serca.
To niewielkie, miododajne drzewo, nazywane drzewem jedwabnym, jest cenione za niezwykłe walory estetyczne. Jego duże, srebrzyste liście wyglądem przypominają liście mimozy. Największą dekoracją są jednak przypominające pompony pióropuszowe kwiaty, które zdobią roślinę od czerwca do sierpnia. Nie tylko pięknie pachną, lecz mają też niemal magiczną właściwość. Na drzewie pojawiają się też zielone strąki, które zawierają kilkanaście dużych nasion. W kulturach wschodnich wierzy się, że kwiaty albicji jedwabistej uzdrawiają złamane serca oraz wywołują zadowolenie i uczucie szczęścia. Zaś w zachodnim ziołolecznictwie roślina ta uchodzi za środek antydepresyjny i uspokajający. Stosuje się ją również w walce z bezsennością.
Większość odmian albicji w naszym kraju sprawdzi się jedynie w uprawie pojemnikowej w formie krzewu lub niewielkiego drzewka bonsai. Wyjątek stanowi Albizia julibrissin f. rosea o różowych kwiatach, która wytrzymuje temperatury do -25°C. Albicja w naturze dorasta nawet do 12 m, w naszych warunkach w gruncie osiąga maksymalnie 4 m, a w pojemniku – 2-2,5 m.
Wymagania
Zapewnijmy albicji przepuszczalną glebę i słoneczne, osłonięte stanowisko. Nie umieszczajmy jej w gruncie wcześniej niż po 3 latach uprawy w pojemniku. Zimą wokół drzewa warto usypać kopiec szeroki na 30 cm wysokości.
Pielęgnacja
Najważniejsze jest przepuszczalne podłoże. Dość długo po posadzeniu należy utrzymywać je lekko wilgotne. Albicja nie lubi suszy, ale źle znosi też zalanie. Po 6-8 tygodniach należy zacząć dokarmianie nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych. Gdy pojawią się pąki, zacznijmy stosować nawóz do roślin kwitnących. Okazy po zahartowaniu warto wystawiać na zewnątrz.
Wonne, zbudowane z biało-różowych, 5-centymetrowych pręcików kwiaty pojawiają się już na rocznych okazach. Podczas letnich nocy możemy obserwować niezwykły spektakl tej egzotycznej rośliny: jej liście składają swoje odnóżki, a intrygujące kwiaty... fosforyzują w ciemności!