Jeśli dziecko jest niegrzeczne, źle się zachowuje i nie okazuje szacunku w rodzinie, w przedszkolu lub w szkole, wielu rodziców staje przed problemem. Ważne jest, aby dotrzeć do przyczyn takiego zachowania. Co robić, gdy dziecko jest niegrzeczne? Jak z nim rozmawiać, by zapobiegać niewłaściwemu zachowaniu? Spróbuj zrozumieć swojego malucha.
Spis treści
Eksperci są przekonani, że stabilna i intensywna więź z rodzicem czy opiekunem jest niezbędna dla zdrowego rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Tylko dzieci, które doświadczają zainteresowania, opieki i ochrony ze strony bliskiej osoby, mogą rozwinąć pewną siebie osobowość i podchodzić do innych ludzi w sposób otwarty i ciepły.
Brak bliskiej więzi z opiekunem zwykle skutkuje problemami psychologicznymi. Mogą one przybierać różne formy. Dziecko może albo całkowicie się wycofać, albo dręczyć otoczenie swoim bezczelnym i lekceważącym zachowaniem. Jeśli wzorzec zachowania nie zostanie przerwany, może utrzymywać się przez całe lata szkolne, co często skutkuje tym, że dzieci dotknięte tym problemem nie otrzymują odpowiedniego wykształcenia i mają znacznie trudniejszy start w dorosłe życie, także zawodowe.
Najważniejsza jest praca nad poprawnym budowaniem przywiązania. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ szanse na sukces maleją wraz z wiekiem dziecka. Rodzice powinni zatem wcześnie rozpoznać problem i podjąć środki zaradcze. Jeśli nie przyniesie to rezultatów, zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy.
Jeśli twoje dziecko zachowuje się źle, bezczelnie i bez szacunku, powinnaś natychmiast na to zareagować. Ignorowanie jego zachowania doprowadzi tylko do tego, że dziecko będzie nadal okazywać brak szacunku, dopóki nie zwróci na siebie uwagi.
Jeśli po prostu powiesz dziecku, aby przestało źle się zachowywać, nie podając mu powodu, może ono nie zrozumieć, dlaczego powinno przestać. Wyjaśnij więc dziecku, dlaczego jego zachowanie jest złe i dlaczego ważne jest okazywanie szacunku innym ludziom.
Jeśli twoje dziecko nadal zachowuje się źle, bez szacunku, mimo że próbowałaś mu wyjaśnić, dlaczego nie jest to w porządku, musisz wyciągnąć konsekwencje. Surowość kary musi być, oczywiście, odpowiednia i nie wszystkie kary przynoszą pożądany skutek. Na przykład, jeśli dziecko narobi bałaganu, powinno posprzątać go razem z tobą. Wyjaśnij, że twój czas jest cenny, a działania mają swoje konsekwencje.
Twoje dziecko powinno wiedzieć, że to ty dowodzisz i powinno traktować cię z szacunkiem, ale ty również powinnaś zawsze odnosić się do niego z szacunkiem. Nie krzycz na dziecko, ani nie mów do niego w ten sam sposób, w jaki ono mówi do ciebie. Staraj się rozpoznawać potrzeby dziecka i zaspokajać je, zamiast narzucać mu swoje zasady.
Spróbuj postawić się na miejscu swojego dziecka i zastanów się, dlaczego zachowuje się w ten sposób. Na przykład, jeśli dziecko jest złe lub smutne, wejdź z nim na ten sam poziom emocjonalny i zapytaj: „Mam wrażenie, że jesteś zły/smutny, dlaczego?”. Ponieważ tylko wtedy, gdy dotrzesz do sedna przyczyn, możesz rozwiązać problem.
Rodzicielstwo powinno polegać nie tylko na upominaniu złego zachowania, ale także na uczeniu właściwego zachowania. Współczucie jest jedną z najważniejszych rzeczy, których możesz nauczyć swoje dziecko. Wyjaśnij mu, dlaczego jego zachowanie rani innych. Pytanie: „Jakbyś się czuł, gdyby..." jest najlepszym sposobem na wyjaśnienie dziecku, dlaczego jego zachowanie jest niewłaściwe.
Modeluj właściwe zachowanie dla swojego dziecka. Zachowuj się tak, jak oczekujesz tego od swojego dziecka. Bądź uprzejma dla innych, zachowaj spokój i opanowanie w stresujących sytuacjach i pokaż dziecku, jak właściwie radzić sobie z emocjami, takimi jak złość i smutek.
Pozytywne wzmocnienie może pomóc zmienić zachowanie dziecka. Nie tylko karz go za złe zachowanie, ale także chwal za małe pozytywne zmiany w jego zachowaniu. W ten sposób dziecko szybciej uczy się, które zachowanie jest właściwe, a które niewłaściwe.
Jeśli dziecko zachowuje się w sposób uporczywie niegrzeczny i lekceważący, zwykle ma ku temu powód. Jako rodzice ważne jest, aby dotrzeć do sedna sprawy, nie tylko po to, aby w domu znów zapanował spokój, ale przede wszystkim po to, aby mieć trwale szczęśliwe i zadowolone dziecko, które nie musi przyciągać uwagi rodziców złym zachowaniem.
Zapobieganie jest czasami najlepszą formą edukacji. Spróbuj stworzyć w domu środowisko, w którym złe zachowanie nie będzie miało miejsca. Zwróć uwagę na rzeczy, które wywołują brak szacunku u twojego dziecka i znajdź sposoby na zmianę sytuacji tak, aby dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci napady złości są zwykle wywoływane przez takie rzeczy jak głód, zmęczenie, strach i brak zrozumienia, więc zastanów się, jak możesz temu zapobiec. Zastanów się także, czy istnieją kompromisy, na które możesz pójść, aby uniknąć napadów złości u dziecka w przyszłości.