Głównym zadaniem ogrodowej podpory do kwiatów jest ich zabezpieczenie przed złamaniem oraz odpowiednia ekspozycja. Podpórki powinny być przede wszystkim praktyczne, ale mogą też wprowadzić do ogrodu odrobinę ekstrawagancji. Jaką więc wybrać? Przeczytaj, do jakich roślin sprawdzi się wachlarz, łuk, pergola, parawan, czy tradycyjna drewniana kratka lub bambusowe tyczki.
Pergole, trejaże, kratki, podpory... Obecnie na rynku mamy olbrzymi wybór podpórek pod względem wielkości, kształtów, materiałów, z których są wykonane. Wszystkie pełnią tę samą funkcję – służą za wsparcie dla pnączy.
Gatunki rosnące bardzo silnie, np. dławisz, kokornak, wisteria czy winorośl japońska, potrzebują mocnych i wysokich konstrukcji, podczas gdy np. przywarka japońska zadowoli się lżejszymi stelażami. Warto zadbać również o to, aby podpora, po której będą się piąć dekoracyjne rośliny, stanowiła niebanalną ozdobę ogrodu czy tarasu. Najczęściej wykonuje się je z metalu, bambusa lub drewna. Pamiętajmy, że te ostatnie wymagają najwięcej pielęgnacji i muszą być dobrze zabezpieczone impregnatem.
1. Wachlarz. Stelaż w tym kształcie pozwala uzyskać roślinną ścianę z gatunków niesamoczepnych.
2. Łukowate zadaszenie. Pnące się po takiej podporze gatunki kwitnące będą przypominać kolorowy wodospad. Świetnie sprawdzi się ona też w przypadku dyni ozdobnej.
3. Parawan. Prosta kratka ozdobiona gałązkami wierzby może posłużyć jednocześnie jako podpora i przegroda oddzielająca różne części ogrodu.
Podpory nie muszą być zrobione z prostych tyczek, listewek czy symetrycznych kratek. Wprowadźmy do ogrodu nieco bardziej oryginalne konstrukcje.
1. Stare wieszaki pokryte kolorowymi farbami i połączone w geometryczny wzór mogą stać się wyrazistą dekoracją.
2. Plecionka z gałązek wierzby to idealne rozwiązanie dla roślin uprawianych w pojemnikach.
3. Minipergola świetnie sprawdzi się w przypadku róż. Takie fantazyjne stelaże dostępne są w sklepach ogrodniczych.
1. Tradycyjna drewniana kratka. To rozwiązanie wciąż nie traci na popularności i jest chętnie stosowane przez ogrodników. Można kupić gotowy trejaż lub zrobić go samodzielnie z listewek.
2. Nowoczesne bambusowe tyczki. Nieco bardziej nowocześnie prezentuje się podpora wykonana z bambusowych tyczek. Pamiętajmy, że trejaż należy wbić jak najbliżej krawędzi pojemnika, aby nie uszkodzić korzeni roślin, a najlepiej umieścić go w doniczce jeszcze przed wsypaniem ziemi i posadzeniem okazów.
3. Wisząca kratka. Zawieszona kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią metalowa kratka to propozycja dla tych, którzy cenią sobie prostotę.