Uprawa koleusa nie wymaga wielkiego doświadczenia w pielęgnacji roślin. Jeżeli przesadzisz go do większej doniczki, położysz w półcieniu i będziesz go regularnie podlewać, odpłaci się liśćmi o intensywnych kolorach i brzegach przypominających szydełkowy haft. Czego jeszcze potrzebuje koleus, by być ozdobą domu?
Koleus nie jest trudny w uprawie, ale ma swoje wymagania. Jeśli je spełnisz, będzie ozdobą nawet przez cały rok.
Byliny kupowane w doniczkach zwykle mają zbyt mało ziemi, żeby długo zachować dobrą kondycję. Nową roślinę, po kilku dniach, jak już przyzwyczai się do nowego miejsca, przesadź do większego pojemnika.
Koleus potrzebuje ziemi przepuszczalnej, żyznej, np. uniwersalnej.
Uważaj, by nie posadzić go za głęboko, bo łodygi przysypane wilgotną ziemią mogą gnić. Najlepiej będzie się czuł na tej samej głębokości, co wcześniej.
Liście koleusa najładniej wybarwią się w półcieniu. Mocne słońce może je poparzyć. Jeśli masz słoneczny balkon, w czasie największych upałów osłaniaj roślinę. Możesz do doniczki wbić bambusowy palik, do którego przywiążesz lub przymocujesz taśmą lekką parasolkę (najlepiej w jasnym kolorze).
Koleusy źle znoszą suszę. Podłoże, w którym rosną, powinno stale być lekko wilgotne. Gdy wyschnie, liście szybko zaczną więdnąć i brązowieć. Natomiast nadmiar wody może być przyczyną gnicia korzeni. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne podlewanie. W czasie upałów trzeba to robić nawet 2-3 razy dziennie.
Aby liście były zdrowe, koleusa trzeba dokarmiać. Zasilaj roślinę od wiosny do jesieni nawozami, najlepiej płynnymi, wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla roślin o ozdobnych liściach.
Latem koleusy zakwitają. Ich kwiaty nie są jednak specjalnie dekoracyjne. Aby roślina niepotrzebnie nie traciła energii, na bieżąco je usuwaj.
Kiedy koleus wyrośnie, możesz skrócić długie pędy. Dzięki temu roślina lepiej się będzie rozkrzewiać.
W naszych warunkach koleus zwykle jest uprawiany jako roślina jednoroczna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go przechować przez zimę. Przed przymrozkami przenieś roślinkę do chłodnego, jasnego holu albo ustaw na okiennym parapecie (bez grzejnika pod spodem). Podlewaj niezbyt obficie. Wiosną przytnij, aby się rozkrzewił.