Złamałaś rękę lub nogę i chcesz szybciej wrócić do pełni zdrowia? Możesz przyspieszyć rekonwalescencję prostymi sposobami. Poznaj zdrowe nawyki, zasady diety i ćwiczenia, które przyspieszą regenerację złamanych kości. Sprawdź, jakie zabiegi pomogą ci wrócić do formy i ile kosztują.
Aby kości szybciej się zrastały i były odporniejsze, zmień jadłospis, nawyki i pomyśl o rehabilitacji. Ale nie wykonuj jej na własną rękę, bo możesz sobie zaszkodzić.
Nawyki, które przyspieszą regenerację złamanych kości
Dzięki nim odciążysz uszkodzoną kończynę, unikniesz powikłań, zmniejszysz ryzyko powtórnej kontuzji.
- U każdego kości zrastają się w innym tempie, zazwyczaj 6-7 tygodni. W pierwszych dniach staraj się jak najwięcej odpoczywać, by nie przeciążać uszkodzonej kończyny.
- Uszkodzoną rękę trzymaj usztywnioną, np. na temblaku, jeśli masz złamaną nogę jak najczęściej trzymaj ją powyżej poziomu serca, co zmniejszy zaleganie zastoiny.
-
Siedząc przy biurku, trzymaj nogę na stołeczku. Jeśli musisz wstać, przejść się – używaj kuli łokciowej.
-
Na opuchliznę stosuj chłodne okłady, np. żelowe. Staraj się nie zamoczyć gipsu podczas kąpieli.
- Lekki ból kończyny jest naturalny i wynika z procesów gojenia się tkanek i zrastania kości. Pamiętaj o zażywaniu leków przeciwzakrzepowych.
Dieta przyspieszająca regenerację po złamaniu
Dzięki niej poprawisz przyswajanie cennych witamin i minerałów. Szybciej nabierzesz sił i wrócisz do formy.
- Wapń, białko, witamina D, fosfor, potas i magnez są kluczowe dla odbudowy tkanki kostnej. Dlatego ważne jest, by w codziennym jadłospisie znalazły się: mleko i jego przetwory, ryby z ościami (sardynki, szprotki), jaja, warzywa kapustne (brokuł, kalafior), strączki, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy.
- Aby organizm wytwarzał więcej kolagenu jedz galarety (owocowe, drobiowe) i tłuste ryby (makrela, łosoś, śledź). Kilka razy w tygodniu pij kakao.
- Stosuj mniej soli! Odstaw słone przekąski, kawę. Unikaj jedzenia wędlin, szczególnie wędzonych, konserw, koncentratów zup i sosów.
W ten sposób poprawisz ruchomość stawów, zapobiegniesz zanikom mięśni, przyspieszysz regenerację tkanek
- Nie ćwicz na własną rękę. Po założeniu gipsu skonsultuj się z fizjoterapeutą, który wskaże ci zestaw ćwiczeń wzmacniających organizm do samodzielnego wykonywania w domu.
- Właściwa rehabilitacja rozpoczyna się dopiero po usunięciu gipsu lub ortezy. Dostęp do zabiegów w ramach NFZ jest utrudniony, więc warto zapisać się do przychodni rehabilitacyjnej jak najwcześniej. Potrzebujesz skierowania od specjalisty.
- Wśród zabiegów, które wykonuje się w przychodni najlepsze efekty dają: laseroterapia, krioterapia, elektrostymulacja, sollux, galwanizacja, masaż manualny. Koszt jednego zabiegu to ok. 20-30 zł, ale aby przyniosły efekt konieczna jest seria 10-15 zabiegów.