Sadzonki zdrewniałe to sposób rozmnażania krzewów owocowych oraz wielu gatunków ogrodowych roślin ozdobnych. Kiedy i w jaki sposób należy je przygotować? Sprawdź, jak posadzić sadzonki zdrewniałe i jak zabezpieczyć miejsca po cięciach, by uniknąć chorób drzew i krzewów.
Sadzonki zdrewniałe można przygotowywać jesienią i zimą. Jeśli zostawimy je w glebie ogrodowej, zaczną się ukorzeniać dopiero z nadejściem wiosny. Jeżeli jednak posadzimy je w doniczkach i ustawimy w pomieszczeniu, zaczną ten proces wcześniej.
Pobiera się je od listopada do połowy lutego. Dokładny termin zależy od tego, z jakiej rośliny są pobierane. Jeżeli chcemy rozmnożyć krzewy, które bardzo wcześnie zaczynają tworzyć pąki (m.in. hortensje, bzy czy wiciokrzewy), powinnyśmy to zrobić w listopadzie.
Wycina się je z tegorocznych pędów. Najlepsze będą te, które mają grubość ołówka (lub są nieco cieńsze), są proste i nie mają rozwidleń. Przycina się je ostrym narzędziem – u dołu pędu prostopadle (tuż pod pączkiem), u góry pod kątem (nad pączkiem). Sadzonka powinna mieć długość 15-20 cm i co najmniej 3 pączki (ewentualnie 3 pary pączków).
Tradycyjną metodą sadzonki umieszcza się w ziemi, ściółkując liśćmi lub gałęziami iglaków. Inną metodą jest wstawienie ich do wody i przetrzymanie do wczesnej wiosny, a następnie przeniesienie do gruntu.
Można też przyspieszyć rozwój sadzonek. U nasady sadzonek nacina się korę i zanurza je w ukorzeniaczu. Następnie umieszcza się je w doniczkach z piaskiem (powinien przykryć 2/3 sadzonki) i odstawia na zimę do chłodnej piwnicy lub garażu. Piasek powinien być stale wilgotny. Wiosną przenosimy sadzonki do gruntu.
Miejsca po ściętych pędach, jak i górne cięcia samych sadzonek smarujemy maścią ogrodniczą, która ochroni rośliny przed chorobami grzybiczymi. Maść można kupić gotową lub zrobić z 0,25 l farby emulsyjnej i 5 ml środka przeciwgrzybiczego (np. Miedzianu 50 WP, to środek używany m.in. w uprawach ekologicznych). Składniki wystarczy wymieszać i nanieść na miejsca cięcia.