Najlepsze patenty na domowe burgery. Co robić, by miały mniej tłuszczu i były dłużej świeże?
Elżbieta Bożek
27.04.2021 11:44
Zastanawiasz się, jak przygotować pyszne, zdrowe burgery z mniejszą ilością tłuszczu? Poznaj nasze patenty. Podajemy przepis na pyszne bułeczki bez drożdży. Radzimy, jak ograniczyć tłuszcz w burgerze i jak sprawić, aby następnego dnia nasze burgery wciąż były świeże.
Ekspresowe bułki do burgerów bez drożdży
Do ich przygotowania potrzebne są tylko 4 składniki:
1 szklanki i 7 łyżek (22 dag) mąki pszennej,
9 łyżek (18 dag) naturalnego jogurtu greckiego,
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzej do 190 st. Blachę wyłóż pergaminem.
Mąkę wymieszaj z proszkiem i solą. Zagnieć z jogurtem (możesz użyć miksera z końcówką w kształcie haka). Ciasto powinno przypominać drożdżowe, ale uwaga – będzie się lekko kleić (tak ma być).
Podziel je na 4 części. Z każdej uformuj bułkę. Ułóż je na blaszce z papierem i wstaw do piekarnika na około 20 minut.
Im mniej tłuszczu w burgerze, tym lepiej!
Jest na to kilka sprytnych, a bardzo prostych sposobów.
Do ciasta na placki lub do masy na kotleciki dodaj 1/2 łyżki spirytusu lub octu. Nie wpłynie to na ich smak, a wchłoną one mniej tłuszczu podczas smażenia (podobnie jak faworki).
Do smażenia używaj patelni teflonowej, dobrze rozgrzanej, na której pędzelkiem rozprowadzisz niewielką ilość tłuszczu.
Wybieraj oleje nierafinowane, o wysokim punkcie dymienia (powyżej 180 st.).
Kotleciki, zamiast smażyć na tłuszczu, upiecz w piekarniku na blaszce wyłożonej pergaminem (ok. 30 minut w temp. 180 st.).
Placuszki możesz też smażyć bez tłuszczu – do przygotowywanego ciasta wlej 2 łyżki oleju i pilnuj, by patelnia była dobrze rozgrzana.
Burgery świeże następnego dnia
Burgery są tak smaczne, że można delektować się nimi codziennie. Warto więc przygotować ich od razu nieco więcej. Oto, co zrobić, by następnego dnia też były pyszne.
Surowe ciasto: na wierzch wlej odrobinę oleju, miskę przykryj i wstaw do lodówki. Następnego dnia krótko zmiksuj je i smaż placki.
Jeśli placki czy kotlety są już usmażone, ostudź je, owiń folią i trzymaj w lodówce. Później możesz odgrzać je w piekarniku – skrop je wcześniej wodą lub bulionem, by nie wysuszyły się. Nie odsmażaj ich na oleju, bo wchłoną mnóstwo tłuszczu!