Jeśli pojawiają się problemy oddechowe, trzeba to zgłosić do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachorowaliśmy na COVID-19. Jednak nie tylko zakażenie koronawirusem zaburza oddech. Oto inne możliwe powody tego stanu.
Duszność to uczucie trudności w oddychaniu, które może pojawić się w różnych sytuacjach, nie tylko jako groźny objaw infekcji koronawirusowej.
Objawem duszności jest utrudnione oddychanie. Duszności możemy podzielić pod kątem trudności w nabraniu powietrza – duszność wdechowa lub wydechowa, czasu wystąpienia –ostra lub przewlekła, towarzyszących okoliczności – spoczynkowa lub wysiłkowa lub pozycji ciała –w pozycji leżącej lub siedzącej.
Nagła duszność może być często objawem chorób lub stanów zagrażających życiu np. atak astmy oskrzelowej, odma opłucnowa, zatorowość płucna, aspiracja ciała obcego w drogach oddechowych, zawał serca.
Można ją podejrzewać, jeśli skóra i śluzówki są blade, pojawia się trudna do opanowania senność, szybkie bicie serca, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia. Przy niedokrwistości można siedzieć przy otwartym oknie, a i tak odczuwać duszność! Dobrze jest zrobić przynajmniej domowy test na poziom żelaza (za ok. 41 zł).
Zapytaj o niego w aptece. Gdy minie epidemia, postaraj się o normalną morfologię (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego). Tymczasem podczas zakupów pamiętaj o produktach, które zawierają dużo żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Niech w twoim koszyku znajdą się np.: wątróbka, sardynki w puszce, kasza jęczmienna, pasztet, jajka, kasza gryczana, ciecierzyca, natka, szpinak, biała fasola.
Gruczoł nie lubi stresów, a tych teraz nie brakuje. Duszności mogą pojawiać się zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. W pierwszym przypadku to poganiane do pracy serce domaga się tlenu.
W drugim – mięśnie oddechowe są osłabione, a krew z tlenem za wolno dociera do komórek. Na tarczycowe tło wskazują też: ciągłe uczucie gorąca, pocenie się, biegunki, chudnięcie, wypadanie włosów, drżenie rąk, zaczerwienienie powiek i spojówek, rozdrażnienie (przy nadczynności), marznięcie, zaparcia, przybieranie na wadze, wysuszenie skóry, apatia (przy niedoczynności) oraz problemy z miesiączką(w obu przypadkach).
W aptece można kupić domowy test stwierdzający (orientacyjnie) niedoczynność tarczycy (za ok. 41 zł). W przyszłości pamiętaj o zbadaniu krwi na poziom hormonu TSH (ze skierowaniem). Jeśli trzeba, by gruczoł zwolnił, dobrze jest jadać mniejsze posiłki. Jeśli jest za wolny – lepiej unikać warzyw krzyżowych typu brukselka, jarmuż, kalafior, kapusta, rzepa.
Typowe są duszności podczas energicznego poruszania się (np. wchodzenia po schodach) ale też leżenia (tzw. orthopnoë, ustępujące w pozycji siedzącej i stojącej). Mogą pojawiać się obrzęki na kostkach, w których po uciśnięciu zostaje przez chwilę dołek. Do czasu konsultacji (np. telefonicznej) z lekarzem możesz wspomóc serce, śpiąc na wysokiej poduszce. Regularnie też oddawaj mocz, jeśli trzeba – z pomocą moczopędnych ziółek lub dań z pietruszką.
Te od dawna znane objawy COVID-19 to: gorączka, suchy kaszel, duszności, utrata węchu i smaku, niechęć do jedzenia, wymioty oraz biegunka. Lekarze odkrywają też nowe objawy. Te ostatnio ujawnione to: dezorientacja i bardzo silne zmęczenie, ból i łagodne zawroty głowy, wodnisty katar (bez kichania) i zapchany nos.