Chrzan to nieodłączny element kulinarny Świąt Wielkanocnych. Oprócz doskonałych walorów smakowych ma także wiele właściwości leczniczych. Pomaga na infekcje, trawienie, bóle, problemy z pęcherzem, a nawet dolegliwości skórne. Jak go stosować? Wypróbuj nasze przepisy na domowe kuracje z chrzanem na różne dolegliwości. Są skuteczne i łatwe w przygotowaniu.
Spis treści
Chrzan od lat wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Działa mocno przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Skutecznie poprawia przepływ krwi i limfy. Ze względu na swoje właściwości antywirusowe i antybakteryjne nazywany jest słowiańskim żeń-szeniem.
Ten popularny dodatek do potraw służy zdrowiu na wiele sposobów. Za ostry smak chrzanu odpowiadają izotiocyjaniany. Są to związki o działaniu antynowotworowym – zmniejszają ryzyko raka żołądka, pęcherza, płuc i przełyku. Jakie inne właściwości lecznicze ma chrzan?
Chrzan pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Jeśli podamy go np. w postaci sosu z jogurtem do nieco tłustszej potrawy, korzystnie wpłynie na trawienie, pobudzi też apetyt. Łyżeczka chrzanu dodana do tłustej potrawy pomaga też w jej trawieniu.
Ponadto chrzan ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antyseptyczne. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się drożdżycy w jelitach. Warto sięgać po niego również w trakcie przeziębienia, przy katarze, kaszlu czy zapaleniu zatok (może być użyty wtedy jako inhalator). Substancje lotne zawarte w chrzanie oczyszczają bowiem nos i zatoki. Syrop chrzanowy stosowany 3 razy dziennie po łyżce złagodzi ból gardła. Natomiast okłady z miazgi chrzanowej podrażniają skórę i wywołują uczucie ciepła, przez co redukują ból mięśni i stawów. Chrzan jest moczopędny, dlatego sprawdza się w leczeniu infekcji dróg moczowych, kamicy nerkowej i reumatyzmu. Można go też stosować w leczeniu trudno gojących się ran.
Chrzan sprawdza się również w kosmetyce. Sok i maseczka z chrzanu oczyszczają cerę, usuwają piegi i przebarwienia.
Maksymalna ilość tartego chrzanu, jaką można zjeść dziennie, to 4 łyżeczki. Większa może podrażnić nerki, błonę śluzową żołądka i jelit. Unikaj chrzanu, gdy cierpisz na wrzody żołądka, masz chorą wątrobę lub nerki. Najbardziej wartościowy jest świeżo tarty korzeń.
Domowymi kuracjami z chrzanem w roli głównej możesz wyleczyć wiele dolegliwości. Te receptury pomogą m.in. na bóle stawów, stany zapalne dróg moczowych, dolegliwości trawienne, przeziębienie, grypę, bóle gardła i inne infekcje. Z chrzanu możesz też przygotować domowe kosmetyki rozjaśniające skórę: tonik i mleczko.
Zetrzyj obrany korzeń i ręcznie odciśnij sok lub wyciśnij go w sokowirówce. Zażywaj go 2 razy dziennie rano i wieczorem po jednej łyżeczce przez tydzień.
Pół szklanki startego korzenia zalej szklanką wrzątku i odstaw na kwadrans. Po odcedzeniu, dolej płyn do wody w wannie i posiedź w niej 10-15 minut. Po trzech dniach poczujesz poprawę.
Składniki:
Przygotowanie i stosowanie:
Chrzan zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Dodaj sok z cytryny i olej, wymieszaj. Papkę rozsmaruj na gazie i przyłóż do podbrzusza. Trzymaj tak 10 minut. Stosuj 2-3 dni.
Składniki:
Przygotowanie i stosowanie:
Starty chrzan wrzuć do słoika i zalej wódką. Zakręć i odstaw w ciepłe miejsce na tydzień. Codziennie wstrząsaj słojem. Potem przecedź. Nacieraj bolące miejsca 2-3 razy dziennie przez 3-5 dni.
Łyżeczkę startego chrzanu połącz z olejem lnianym, wymieszaj. Z papki zrób okład na bolący staw. Gdy poczujesz pieczenie, okład usuń, a bolące miejsce owiń lekko bandażem lub szalikiem, by utrzymać ciepło.
Szklankę mąki razowej zagnieć z 4 łyżkami świeżo utartego chrzanu. Dodaj łyżkę oleju i odrobinę wody. Zagnieć ciasto, które powinno przypominać to na pierogi. Uformuj placek i przyłóż do skóry, lekko zabandażuj. Pozostaw 20-30 minut.
Składniki:
Przygotowanie:
Chrzan zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Wymieszaj z mąką i smalcem. Niewielką ilość pasty nałóż na piętę i owiń bandażem. Trzymaj okład przez 20-30 minut. W przypadku nasilonego bólu stosuj 2 razy dziennie przez 7 dni. Następnie raz dziennie co 2-3 dni.
Składniki:
Przygotowanie i stosowanie:
Chrzan wrzuć do słoja i zalej winem. Odstaw na 7 dni, potem przecedź. Pij 1 łyżkę przed jedzeniem.
Składniki:
Przygotowanie i stosowanie:
Wrzuć do dzbanka obrany i pokrojony na kawałki chrzan, zalej go wodą, dodaj miód i sok z cytryny. Dokładnie zblenduj. Przykryj i odstaw na godzinę. Potem przecedź miksturę przez gazę do słoiczka. Stosuj 3-4 razy dziennie po 1 łyżce – rozcieńcz syrop w ciepłej wodzie.
Utarty chrzan (2 łyżki) zalej białym winem gronowym (2 łyżki). Dokładnie wymieszaj i odcedź płyn, wstaw do lodówki – wieczorem użyj jako toniku. Jeśli ci jeszcze zostanie, spokojnie możesz użyć też rano, ale trzymaj w lodówce.
Starty na drobno chrzan (ok. 2 łyżki) zalej mlekiem (tylko by zakryło chrzan) i zagotuj. Lekko ciepłą miksturą przemyj twarz.