4 ciasta z kremem, którym trudno się oprzeć. Od ptysiów po czekoladową roladę
59 minut temu
Wyglądają równie dobrze, jak smakują.
PRZEPIS NA FALE DUNAJU Z WIŚNIAMI
123RF
SKŁADNIKI:
400 g cukru
2 opakowania budyniu waniliowego
800 ml mleka
1 słoik (720 ml) kompotu z wiśni bez pestek
250 g masła
3 opakowania cukru waniliowego
6 jajek
350 g mąki
50 g kakao
400 g + 3 łyżki śmietany 30%
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżeczki żelatyny
2 opakowania zagęstnika do śmietany
1 opakowanie polewy czekoladowej
PRZYGOTOWANIE:
Ugotuj budyń z 800 ml mleka i 150 g cukru. Żelatynę rozpuść zgodnie z instrukcją na opakowaniu i wymieszaj z gorącym budyniem. Wiśnie dobrze osącz z kompotu.
Utrzyj 250 g masła z 250 g cukru i 1 opakowaniem cukru waniliowego. Ucierając, wbijaj kolejno jajka.Odłóż 5 łyżek mąki, resztę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i dodaj do masy jajeczno-maślanej. Około 1/3 ciasta odłóż i wymieszaj z kakao oraz 3 łyżkami śmietany. Do pozostałej części ciasta dodaj odłożoną mąkę.
Na dnie blachy wyłożonej pergaminem rozsmaruj najpierw jasne ciasto, a na wierzch ciasto kakaowe. Posyp całość wiśniami. Piecz 30–35 minut w temp. 175°C. Odstaw do całkowitego ostudzenia.
Ubij 400 g śmietany z zagęstnikiem do śmietany i 1 opakowaniem cukru waniliowego. Połącz delikatnie z przestudzonym budyniem. Krem przełóż na ciasto i wyrównaj. Schłodź w lodówce. Przygotuj polewę czekoladową zgodnie z instrukcją na opakowaniu, polej nią wierzch ciasta. Widelcem zrób dekoracyjne fale.
PRZEPIS NA ŚMIETANKOWE SERDUSZKO
house of food
SKŁADNIKI:
4 jajka
140 g cukru
125 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
300 g śmietany 30%
1 i 1/2 opakowania zagęstnika do śmietany (typu śmietan-fix)
160 g dżemu truskawkowego
70 g miękkiego masła
320 g cukru pudru
kilka kropli czerwonego barwnika spożywczego
cukrowe perełki do dekoracji
tłuszcz do wysmarowania formy
PRZYGOTOWANIE:
Oddziel żółtka od białek. Białka ubij ze szczyptą soli i cukrem na sztywną pianę. Cały czas miksując, dodawaj po jednym żółtku. Delikatnie wmieszaj mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Przełóż ciasto do natłuszczonej tortownicy w kształcie serca (ok. 24 cm średnicy) i wyrównaj powierzchnię. Piecz ok. 20 minut w temp. 180°C. Ostudź, wyjmij z formy.
Śmietanę ubij na sztywno z zagęstnikiem do śmietany. Biszkopt przetnij na dwa blaty. Dolny blat posmaruj dżemem truskawkowym, a następnie nałóż warstwę bitej śmietany. Przykryj drugim blatem i lekko dociśnij. Wstaw do lodówki na ok. 60 minut.
Masło utrzyj z cukrem pudrem i 3 łyżkami wrzącej wody na gładki lukier. Dodaj kilka kropli czerwonego barwnika i dokładnie wymieszaj. Udekoruj tort lukrem i posyp cukrowymi perełkami. Schłodź w lodówce przez ok. 15 minut.
PRZEPIS NA PTYSIE Z ŻURAWINĄ
house of food
SKŁADNIKI:
125 ml mleka
125 ml wody
szczypta soli
100 g masła
200 g mąki
6 jajek
200 g śmietany 30%
150 g serka mascarpone
2 opakowania cukru waniliowego
500 g konfitury żurawinowej z całymi owocami
1 łyżeczka cukru pudru do oprószenia
PRZYGOTOWANIE:
W rondlu zagotuj mleko z wodą, szczyptą soli i masłem. Do wrzącej mieszanki wsyp mąkę i energicznie mieszaj, aż ciasto zacznie odchodzić od dna garnka i zbije się w kulę. Odstaw do ostudzenia. Do zimnego ciasta dodawaj po jednym jajku, cały czas miksując, aż masa będzie gładka i jednolita.
Przełóż ciasto do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki i wyciśnij na blachę wyłożoną pergaminem 12 podłużnych pasków (ok. 3 cm szerokości). Piecz ok. 25 minut w temp. 180°C, aż ptysie ładnie wyrosną i się zezłocą. Ostudź, a następnie przetnij je na pół.
Śmietanę ubij na sztywno. Mascarpone utrzyj z 2 opakowaniami cukru waniliowego, potem partiami dodawaj bitą śmietanę i delikatnie mieszaj. Dolne części ptysiów napełnij kremem, nałóż porcję lekko osączonej konfitury żurawinowej. Przykryj górnymi częściami ptysiów. Oprósz cukrem pudrem tuż przed podaniem.
PRZEPIS NA CZEKOLADOWE MARZENIE
house of food
SKŁADNIKI:
Na ciasto:
150 g masła
190 g cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
szczypta soli
3 jajka
275 g mąki
1 opakowanie (15 g) proszku do pieczenia
50 g kakao
100 ml mleka
100 g mlecznej czekolady, posiekanej
Na krem:
250 g chudego twarogu
250 g serka mascarpone
1 opakowanie cukru waniliowego
40 g cukru
200 g malin świeżych lub liofilizowanych (ok. 150 g lekko rozgnieść, resztę zostawić do dekoracji)
Na wykończenie:
1 opakowanie polewy z gorzkiej czekolady
200 g śmietany 30%
1 opakowanie cukru waniliowego (ostatni z podanych w składnikach)
1 łyżeczka kakao do dekoracji
PRZYGOTOWANIE:
Utrzyj masło z 190 g cukru, 1 opakowaniem cukru waniliowego i szczyptą soli na puszystą masę. Ucierając, wbijaj kolejno jajka. Mąkę, proszek do pieczenia i 50 g kakao wymieszaj. Dodaj do masy maślano-jajecznej, na przemian z mlekiem. Wsyp posiekaną mleczną czekoladę i delikatnie wymieszaj.
Przełóż ciasto do keksówki wyłożonej pergaminem. Piecz ok. 45 minut w temp. 180°C. Ostudź i przekrój wzdłuż na dwa blaty. Twaróg i mascarpone wymieszaj z 1 opakowaniem cukru waniliowego, 40 g cukru oraz 150 g lekko rozgniecionych malin.
Kremem przełóż ciasto, złożony torcik schłódź w lodówce. Polewę z gorzkiej czekolady przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu i oblej nią wierzch ciasta. Śmietanę 30% ubij na sztywno z ostatnim cukrem waniliowym. Wyłóż na wierzch, udekoruj resztą malin i oprósz kakao.