Wspierają organizm, pomagają odzyskać energię i poprawiają codzienne samopoczucie.
Każda z nas ma swoje sposoby na szybkie turbodoładowanie w chwilach znużenia – zwykle jest to filiżanka kawy czy drzemka. Ale co zrobić, gdy brak energii odczuwamy niemal każdego dnia, a urlop jest jeszcze odległą perspektywą? Wtedy warto sięgnąć po sprawdzone metody, które działają nie tylko chwilowo, ale pozwolą nam poczuć się dobrze na dłużej. Co więcej, pomogą też w naturalny sposób uzupełnić niedobory składników mineralnych, dzięki czemu wpłyną pozytywnie na zdrowie.
Uczucie ciągłego zmęczenia często ma bardzo konkretne przyczyny – u kobiet jedną z najczęstszych jest niedobor żelaza. Sok wyciśnięty z ziela pokrzywy (w maju, gdy rośliny są młode, jest to szczegolne cenne lekarstwo) oczyszcza wątrobę i nerki, a dzięki zawartości kwasu foliowego i żelaza poprawia wyniki morfologii krwi u osob z anemią. A to z kolei wpływa na lepsze dotlenienie wszystkich tkanek – dzięki temu wzrasta nasz poziom energii.
Przepis na sok z pokrzywy
Zerwij garść świeżych liści pokrzyw i wyciśnij z nich sok (np. w sokowirowce). Pij po 2-3 łyżki, codziennie przez 2 tygodnie.
To jedno z ciekawszych naturalnych źrodeł energii, szczególnie dla osob po pięćdziesiątce, ktore szukają pobudzenia bez typowego „zjazdu” po kawie. Yerba mate ma substancje działające podobnie do małej czarnej, ale dodatkowo zawiera też witaminy z grupy B, witaminę C, magnez, potas i cynk, ktore wspierają metabolizm energetyczny i redukują uczucie zmęczenia.
Przepis na yerba mate
Wsyp 2-3 łyżki suszu do specjalnego naczynia (tzw. „mate” lub czajnika ceramicznego). Nachyl naczynie lekko na bok, by susz przesypał się na jedną stronę. W wolne miejsce wlej ciepłą wodę (ok. 70-80 st. C) i włoż bombillę (metalową rurkę z filtrem). Pij, dolewając stopniowo wodę (możesz zalewać susz kilka razy).
Ten napój nazywany bywa zastrzykiem witamin i energii. Poprawia odporność, chroni serce, działa przeciwzapalnie. Oto przepis: wyciśnij sok z pomarańczy, 2 marchewek i kawałka kłącza kurkumy lub weź po szklance gotowych sokow 100 proc. i wsyp 0,5 łyżeczki kurkumy w proszku. Dodaj kilka kropli oleju i szczyptę pieprzu. Dosyp też łyżeczkę spiruliny – to superkoncentrat białka, witamin i żelaza, ktory uzupełnia niedobory składników, odpowiadających często za przewlekłe zmęczenie. Pij codziennie przez miesiąc.
To jedno z tych ziół, które mają w sobie coś niemal legendarnego – od tysięcy lat ceniony w medycynie Wschodu jako środek na siłę, witalność i jasność umysłu. Szczególnie przydatny jest osobom osłabionym i przepracowanym, rekonwalescentom oraz właśnie tym, ktorzy narzekają na problemy z koncentracją, zmniejszoną wydajność czy brak energii.
Jak stosować żeń-szeń?
Pij 1-2 razy dziennie wywar z suszonego korzenia – łyżkę suszu zalej szklanką wody i gotuj 10 minut. Możesz też przyjmować żeń-szeń w tabletkach czy kapsułkach – zalecana dawka dzienna to od 200 do 600 mg ekstraktu z tej rośliny. Kurację należy stosować przez 3 miesiące, potem potrzebna jest przerwa (co najmniej 4 tyg.).
Bastrika, to prosta technika oddechowa, która szybko dodaje energii i podnosi ciśnienie. Zastosuj ją zawsze wtedy, gdy w danym momencie potrzebujesz przypływu sił.
Jak wykonać to ćwiczenie?
Stań w lekkim rozkroku, kolana miękkie, miednica delikatnie się kołysze. Nabierając powietrza przez nos, unieś ręce nad głowę. Z wydechem zaciśnij dłonie w pięści i energicznie przyciągnij łokcie do żeber. Z wdechem ponownie unieś i otwórz dłonie. Powtórz do kilkunastu razy. A jeśli lubisz smak espresso (lub nie masz możliwości wykonania tego ćwiczenia) dodaj do kawy pół łyżeczki ashwagandhy w proszku i tyle samo kakao – te dodatki przedłużą znacznie działanie napoju, a jednocześnie złagodzą kołatania serca i rozedrganie.