Ilu przyjaciół potrzebujesz i jak ich znaleźć w dojrzałym wieku? Poznaj 3 proste sposoby
Dlatego najważniejsze jest posiadanie przynajmniej jednego przyjaciela, z którym możesz regularnie spotkać się i porozmawiać
Fot. 123rf.com

Ilu przyjaciół potrzebujesz i jak ich znaleźć w dojrzałym wieku? Poznaj 3 proste sposoby

Każdy człowiek potrzebuje w swoim życiu przyjaciela, dzięki któremu nie będzie się czuł samotny. Ale ile takich bliskich osób naprawdę potrzebujemy? Liczy się ilość i jakość znajomości? Sprawdź, jak rozpoznać, że brakuje ci przyjaciół i poznaj 3 sposoby na znalezienie ich w dojrzałym wieku. Myślisz, że to niemożliwe? Nic bardziej mylnego!

W ciągu ostatnich lat świat tak bardzo się zmienił, że kontakty międzyludzkie się rozluźniły. Pandemia i wywołana nią izolacja dodatkowo pogłębiły ten stan. Samotność i izolacja społeczna mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich stanów jak depresja i lęk lub choroby serca oraz udar. A jak udowodniło badanie z 2010 roku: samotność jest tak samo szkodliwa dla zdrowia jak palenie 15 papierosów dziennie. Na dodatek najnowsze badania sugerują, że aby być zdrowym, potrzebujemy nie tylko dobrego jedzenia, ale też bliskich osób.

Ilu przyjaciół potrzebujemy mieć w życiu?

Dlatego najważniejsze jest posiadanie przynajmniej jednej ważnej osoby w życiu – czy to partnera, rodzica, przyjaciela czy kogoś innego, z którym możesz regularnie spotkać się i porozmawiać. Jedno z badań wykazało, że kobiety w średnim wieku, które miały trzech przyjaciół, były bardziej zadowolone z życia. Choć podobno warto mieć pięć serdecznych osób wokół siebie stale. Ale też nie starajmy się na siłę znaleźć ich więcej. Możemy utrzymać relacje tylko ze 150 osobami. Dlatego nie należy stresować się faktem, że ktoś ma 500, lub więcej, znajomych na Facebooku.

Jak możesz stwierdzić, że brakuje ci przyjaciół?

Wystarczy proste pytanie: Czy czuję się samotna? Każdy od czasu do czasu czuje się samotny, ale jest to pytanie o to, czy regularnie czujesz się osamotniona. Niestety, coraz więcej ludzi nie tylko w średnim wieku może tak o sobie powiedzieć.

Jak znaleźć przyjaciół w dojrzałym wieku?

Nawiązywanie przyjaźni w dorosłym wieku nie zawsze jest łatwe. Dlatego, że trudno z bagażem doświadczeń zaufać nowym osobom. Łatwiej jest zacząć od ożywienia starych związków, które wygasły. Ale nic na siłę, bo spotkanie się z kimś, kto działa ci na nerwy, albo ma całkiem inne poglądy i zainteresowania jest także szkodliwe dla zdrowia. Ale warto szukać!

Trzy sposoby na znalezienie przyjaciół

 1. Jeśli zdrowie i czas ci pozwalają, zaangażuj się w wolontariat. Nie tylko wykorzystasz swój czas, aby pomóc komuś, ale także otworzysz się na poznawanie nowych ludzi.
 2. Utwórz swój profil w mediach społecznościowych (poproś o to dziecko lub wnuka). Zapisz się do grup, które skupiają ludzi o podobnych zainteresowaniach jak twoje.
 3. Naucz się czegoś nowego. Wybierz kurs, o którym od dawna marzyłaś. Dzięki temu poznasz innych ludzi. Nie tylko młodych. W szkołach językowych, na lekcjach tańca, czy zajęciach z ceramiki jest sporo osób w średnim wieku.

Jakie cechy ma dobry przyjaciel?

Mówi się, że przyjaciel to ktoś, kto wie o tobie wszystko i nadal cię ceni i nie chce zerwać z tobą kontaktów. Poznaj jeszcze inne jego cechy:

 • jest miły i współczujący
 • wspiera Cię w trudnych czasach
 • zachęca do rozwoju i doskonalenia 
 • inspiruje i podnosi na duchu
 • jest dyskretny i choć wie o tobie sporo, nie dzieli się nikim tymi informacjami
 • szanuje twoje granice 
 •  gdy jest w pobliżu, czujesz się pewniej
 • nigdy cię nie oszukał
 • ma zawsze dla ciebie czas

 

 

Czytaj więcej