Co robić, kiedy mąż grozi Ci rozwodem? Mówi poważnie, czy tylko żartuje?
Żarty nie się niczym złym, pod warunkiem, że nie sprawiają przykrości drugiej osobie
Fot. 123rf.com

Co robić, kiedy mąż grozi Ci rozwodem? Mówi poważnie, czy tylko żartuje?

Rozstanie to nie żarty. Ale nawet najlepsze małżeństwa czasem się ze sobą droczą, grożąc sobie rozwodem. Jak się zachować w takiej sytuacji? Kiedy takie groźby powinny zaniepokoić?

Kiedy mężowi coś się nie podoba, zaczyna ci dokuczać? Gdy jest bałagan albo nie chcesz przełączyć programu w telewizji, złości się i wykrzykuje: „Powinienem się z Tobą rozwieść!”. Co o tym myśleć?

Co oznacza mówienie o rozwodzie?

Zastanawiasz się, na ile realne są słowa męża o rozwodzie? Nabierz dystansu. Skoro mąż nie złożył do tej pory papierów rozwodowych w sądzie, prawdopodobnie nie ma takiego zamiaru. Jedynie tak wyraża swoje niezadowolenie. Gdy on robi Ci przytyki, a Ty się denerwujesz, to znaczy, że one działają. Pokaż więc, że nie robią na Tobie wrażenia. Jeśli kolejny raz Ci zagrozi, podejmij temat: „Uważaj, bo cię ubiegnę!”.

Zacznij z niego żartować: „Oj, przybyło Ci tu i ówdzie”. Zignoruj pytanie o deser słowami: „Nie możesz sobie na to pozwolić!”. Wypomnij, że nie umie zreperować kranu. Kiedy się zirytuje, przyznaj, że to odwet za jego groźby. Przestaniesz tak mówić, jeśli on też z tego zrezygnuje.

Żarty na bok

Być może on postępuje tak bezmyślnie, wcale nie po to, aby Cię zranić. Spytaj go, dlaczego wspomina o rozwodzie. Żartuje, czy chce się z Tobą rozstać? Powiedz, że jest Ci przykro i nie możesz się zdystansować.

Poproś go poważnie, aby przestał.

Przyjrzyj się swoim emocjom. Czy Ty go kochasz? Jak się czujesz w jego towarzystwie? Lubisz z nim spędzać czas? Masz w nim wsparcie? Jesteś pewna jego uczuć? Bo jeśli tak, zlekceważ te docinki. Ludzie mają zalety i wady. Być może Ty też mówisz lub robisz coś, co go bardzo denerwuje. Zamiast rozkładać to na czynniki pierwsze, skupcie się na tym, co naprawdę ważne. Niech sobie gada!

Spójrz prawdzie w oczy

Zastanawiasz się, a jeśli on nie jest szczęśliwy w tym związku? Przeanalizujcie, co między Wami jest nie tak. Czego komu brakuje? Spróbujcie to naprawić i uwzględnić swoje potrzeby. Rozważcie również terapię dla par. Na pewno znajdziecie na to sposób. Jednak jeśli męża trzyma przy Tobie jedynie wygoda i przyzwyczajenie, zastanów się nad sensem tego małżeństwa.

 

Czytaj więcej