Twój były prosi Cię o spotkanie? Oto 7 spraw, które musisz przemyśleć, zanim się zgodzisz
Spotkanie z byłym może być trudne. Zanim to zrobisz, dobrze przemyśl sprawę
Fot. 123rf.com

Twój były prosi Cię o spotkanie? Oto 7 spraw, które musisz przemyśleć, zanim się zgodzisz

Co zrobić, gdy były partner chce się z Tobą spotkać? Na pewno targają Tobą silne emocje i wątpliwości. Czy powinnaś iść z nim na kawę? Z jednej strony chcesz lecieć jak na skrzydłach, bo może Twoje uczucia wciąż są silne, ale... czy jesteś na to gotowa? Jest wiele kwestii, które powinnaś przemyśleć, zanim spotkasz się ze swoim ex. 

"Zostańmy przyjaciółmi!" - łatwo nam wypowiedzieć te słowa, ale trudno jest je wcielić w życie. Są wprawdzie uosobieniem ideału rozstania: rozstajecie się w dobrych stosunkach, żyjecie osobno, ale pozostajecie przyjaciółmi i od czasu do czasu spotykacie się na kawie. Przecież to tylko kawa, czyż nie? Ale czy tak jest naprawdę? Zanim po raz pierwszy od rozstania spotkasz się ze swoim byłym, koniecznie weź pod uwagę następujące kwestie.

1. Dlaczego chcesz się spotkać z byłym partnerem?

Często lubimy okłamywać samych siebie, zwłaszcza jeśli chodzi o związki. Wciąż powtarzamy sobie, że czas leczy rany, że już naprawdę zapomnieliśmy o naszym byłym, uczucia minęły i że nie ma nic złego w spotkaniu po rozstaniu. Zanim zastosujesz to w praktyce, zrób rachunek sumienia i bądź ze sobą szczera: na co tak naprawdę liczysz? Czy nadal czujesz coś do swojego partnera, czy naprawdę chcesz nawiązać przyjaźń?

2. Czy jesteś gotowa do spotkania ze swoim ex?

Czasami chcemy jak najszybciej zobaczyć się z byłym partnerem i zbyt szybko umawiamy się na miłą pogawędkę przy kawie. Jeśli jednak w grę wchodzą jeszcze uczucia, spotkanie może być dość bolesne - dla obu stron. Należy więc dobrze się zastanowić, czy od rozstania upłynęło wystarczająco dużo czasu. Czy jesteś gotowa na absolutnie wszystko, co od niego możesz usłyszeć? Czy jesteś pewna, że chciałabyś dowiedzieć się czegoś np. o jego nowej miłości? Czy będziesz potrafiła przyjąć bez emocji zachwytów nad jego obecnym życiem bez Ciebie, w którym być może jest już ktoś inny? 

3. Co chcesz powiedzieć swojemu byłemu?

Zastanów się dobrze, co naprawdę chcesz powiedzieć swojemu byłemu partnerowi. Jak już wspomnieliśmy, powinnaś też zadać sobie pytanie, czy nie zaboli Cię, gdyby opowiedział Ci o swoim pięknym, nowym życiu bez Ciebie. Ten medal ma jednak dwie strony. Nawet jeśli Ty już definitywnie zakończyłaś ten związek i jesteś przekonana, że nic już do niego nie czujesz i poszłaś dalej, powinnaś pamiętać, że Twój były może potrzebować na to więcej czasu i nadal odczuwa skutki rozstania. Spotykając się po rozstaniu w dalszym ciągu szanujcie się nawzajem i mówcie sobie tylko takie rzeczy, które możecie znieść, słysząc je od drugiej osoby. To bardzo ważne. 

4. Czy masz ustalony plan spotkania z byłym partnerem?

Czasami - a nawet dość często - mówimy co innego, niż naprawdę mamy na myśli. Choć pewnie zapewniamy naszą najlepszą przyjaciółkę, że spotykamy się z byłym na niezobowiązującej kawie, w głowie już układamy plan, jak go odzyskać. Jeśli tak jest, nie spotykaj się pod pretekstem nawiązania przyjaźni, ale bądź szczera - z nim, a przede wszystkim z samą sobą.

Jeśli już wiesz, jaki masz cel i jakie nadzieje wiążesz z tym spotkaniem, musisz zaakceptować fakt, że jego cele mogą być rozbieżne z Twoimi. Jak zareagujesz, gdy okaże się, że Ty chciałabyś dać Wam jeszcze jedną szansę, a jemu naprawdę chodzi tylko o przyjaźń i nic już do Ciebie nie czuje?

5. Spotkanie z byłym: czy zwykła kawa naprawdę Ci wystarczy?

Spotkanie przy kawie w sympatycznej atmosferze brzmi niezobowiązująco. Może zbyt mało zobowiązująco? Pamiętaj, że to naprawdę tylko krótkie spotkanie i nie oczekuj po nim zbyt wiele. Nie licz na to, że Twój były na Twój widok rzuci Ci się do stóp, wyzna miłość i będzie błagał o kolejną szansę, albo że będziecie rozmawiać jak najlepsi przyjaciele, jakby nic się nie wydarzyło. To teoretycznie jest możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne.

Jeśli pójdziesz na to spotkanie ze zbyt dużymi oczekiwaniami, szybko się rozczarujesz - ponieważ charakter Waszego związku uległ zmianie, spotkanie z pewnością będzie miało inny charakter. Przygotuj się na niezręczne sytuacje i niezręczną ciszę: jest to normalne. Kiedy już przejdziecie przez tę pierwszą najtrudniejszą fazę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście się zaprzyjaźnili.

6. Spotykając się z byłym bądź cierpliwa

Po rozstaniu często pojawia się wiele pytań, których na początku nie mamy odwagi zadać, ale na które tak naprawdę nie możemy się doczekać odpowiedzi. Bądź cierpliwa! Gdy po raz pierwszy spotykasz się z byłym na kawie, może być za wcześnie na wznowienie znajomości - niezależnie od tego czy chodzi o ponowne wejście z nim w związek, czy o zaprzyjaźnienie się. Nie spiesz się i nie podchodź do spotkania ze stłumionymi emocjami. 

Nie zaczynaj spotkania od wyrzutów, pretensji i zadawania pytań o to, co się między Wami wydarzyło. Ten temat może wyjść naturalnie w rozmowie, ale wcale nie musi pojawić się na pierwszym spotkaniu. Jeśli wiesz, że na razie nie stać Cię na spokojne podejście do tematu, odłóż spotkanie na później. 

7. Nie spotykaj się z byłym, by mu coś udowodnić

Wreszcie, co nie mniej ważne, należy postępować uczciwie i z szacunkiem do drugiej osoby, nawet jeśli w przeszłości ona bardzo Cię skrzywdziła. Jeśli nadal czujesz złość i żal, spotkanie nie jest dobrym pomysłem.  Wspólna kawa z byłym może szybko przerodzić się w nieprzyjemną rywalizację - a to nie powinno mieć miejsca. Chodzi o to, by odnowić znajomość z byłą ukochaną osobą, a nie o to, by prześcignąć się w tym, kto lepiej radzi sobie po rozstaniu. Umawiaj się na randki tylko wtedy, gdy masz szczere intencje, a nie po to, by odegrać się na byłym partnerze.

Czytaj więcej