Co oznacza mówienie przez sen? Sprawdź, czy jest to niebezpieczne i kiedy warto iść do lekarza
Mówienie przez sen to rodzaj zaburzenia snu.
Fot. 123RF

Co oznacza mówienie przez sen? Sprawdź, czy jest to niebezpieczne i kiedy warto iść do lekarza

Mówienie przez sen to pewien rodzaj zaburzenia snu, który lekarze klasyfikują jako parasomnie. Najczęściej dotyka dzieci, choć cierpieć na nie mogą także dorośli. Co jest jego przyczyną? Czy należy się udać do lekarza? Odpowiadamy na nurtujące pytania.  

Sen to bardzo ważny element naszego życia. Dzięki niemu regenerujemy organizm, aby mieć energię do działania następnego dnia. Jednym z czynników, które zaburzają prawidłowy odpoczynek w nocy jest mówienie przez sen. 

Mówienie przez sen zwykle nie jest powodem do niepokoju. Wywołuje je często duży stres lub nieprawidłowy tryb życia. Jakie jeszcze mogą być jego przyczyny? Jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj koniecznie. 

Czym jest mówienie przez sen?

Mówienie przez sen to jedna z parasomnii, czyli zaburzeń snu. Lekarze nie wiedzą zbyt wiele na temat tego zaburzenia, dlaczego występuje i co dzieje się w mózgu osoby mówiącej przez sen. Takie osoby nie są zwykle świadome tego, że mówią śpiąc i nie pamiętają tego następnego dnia. Zwracają na to uwagę dopiero ich bliscy. 

Jeśli mówisz przez sen, możesz wypowiadać pełne zdania, bełkotać, a nawet mówić głosem lub językiem innym niż ten, którego używasz na jawie. Dźwiękami wydawanymi podczas snu mogą być też mruczenie, krzyk czy złudzenie rozmowy z drugą osobą. Może im też towarzyszyć ruch. 

Nasilenie mówienia przez sen

Osoba mówiąca przez sen może znajdować się we śnie płytkim lub głębokim. Mówienie w płytkim śnie jest łatwiejsze do zrozumienia – mogą to być całe rozmowy, które mają sens. Jeśli osoba mówiąca przez sen znajduje się w głębszym śnie, jej mowa jest zazwyczaj trudniejsza do zrozumienia. Może ona brzmieć jak jęki lub bełkot.

Nasilenie mówienia przez sen określa się na podstawie częstości jego występowania:

 • Łagodne: Mowa przez sen zdarza się rzadziej niż raz w miesiącu.
 • Umiarkowane: Mowa przez sen występuje raz w tygodniu, ale nie każdej nocy. Rozmowy nie zakłócają zbytnio snu innych osób w pokoju.
 • Poważne: Mówienie przez sen zdarza się każdej nocy i może zakłócać sen innych osób w pokoju.

Kto jest narażony na mówienie przez sen? 

Mówienie przez sen może zdarzyć się każdemu w dowolnym momencie jego życia, ale częściej występuje u dzieci i mężczyzn. Może być też dziedziczne. Jeśli masz rodziców lub innych członków rodziny, którzy mówią lub mówili przez sen, możesz być w grupie ryzyka. Podobnie, jeśli sam mówisz przez sen i masz dzieci, możesz zauważyć, że Twoje dzieci też mówią przez sen.

22283365_m_
Mężczyźni częściej mówią przez sen, ich partnerki powinny zaopatrzyć się w zatyczki do uszu.
123RF

Przyczyny mówienia przez sen

Mówienie przez sen może nasilać się w pewnych okresach życia i może być wywołane przez:

 • chorobę
 • gorączkę
 • picie alkoholu
 • stres
 • choroby psychiczne, takie jak depresja
 • niedobór snu.

Osoby z innymi zaburzeniami snu są również w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia mówienia przez sen, w tym osoby, w których występuje:

 • bezdech senny
 • chodzenie przez sen
 • lęki nocne lub koszmary senne.

Czy mówienie przez sen jest niebezpieczne?

Mówienie przez sen nie jest niebezpieczne. Jest to nieszkodliwy stan, który może wystąpić w pewnych okresach Twojego życia. Nie wymaga leczenia. Może to być stan przewlekły lub tymczasowy, choć w większości przypadków mówienie przez sen ustępuje samoistnie. Może również ustąpić na wiele lat, a następnie pojawić się ponownie. Jeśli mówienie przez sen zakłóca sen Twój lub domowników, możesz porozmawiać o tym z lekarzem.

Mówienie przez sen – kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Mówienie przez sen zazwyczaj nie jest poważnym stanem chorobowym, ale są sytuacje, w których wskazana może być wizyta u lekarza.

Jeśli mówienie przez sen jest tak nasilone, że zaburza jakość snu, jesteś nadmiernie wyczerpana i nie możesz się skoncentrować w ciągu dnia, porozmawiaj z lekarzem. W rzadkich sytuacjach mówienie przez sen może występować z poważniejszymi problemami, takimi jak zaburzenia psychiczne.

Jeśli podejrzewasz, że mówienie przez sen jest objawem innego, poważniejszego zaburzenia snu, takiego jak chodzenie przez sen lub bezdech senny, warto udać się do lekarza w celu przeprowadzenia pełnego badania. Jeśli zaczynasz mówić przez sen po raz pierwszy po 25 roku życia, umów się na wizytę u lekarza. Mówienie przez sen w późniejszym okresie życia może być spowodowane chorobą.

77768179_m
Stres w pracy, szkole czy na uczelni może prowadzić do zaburzeń snu i mówienia przez sen. 
123RF

Leczenie mówienia przez sen

Zaburzenia snu, które pojawiają się raz na jakiś czas, nie wymagają leczenia. Jeśli jednak bardzo niepokoisz się o swój stan zdrowie, możesz udać się do lekarza POZ, który może skierować Cię do psychiatry lub psychologa. Psychoterapia może pomóc Ci w radzeniu sobie z tą przypadłością.

Farmakologiczne leczenie parasomnii wprowadza się w przypadku dużego nasilenia zaburzeń snu, np. jeśli mówieniu przez sen towarzyszy lunatykowanie. Jedną z grup leków, które się wtedy stosuje są beznodiazepiny lub leki przeciwdepresyjne. Nie należy ich jednak stosować zbyt długo. 

Jak sobie radzić z mówieniem przez sen – co robić?

Jeśli Twoje mówienie przez sen przeszkadza domownikom lub partnerowi, pomocna może być rozmowa z profesjonalistą. Możesz też wypróbować kilku prostych sposobów, takich jak:

 • spanie w oddzielnych łóżkach lub pokojach
 • spanie partnera w zatyczkach do uszu
 • używanie w pokoju urządzenia wytwarzającego biały szum, aby zagłuszyć rozmowy

Także zmiana stylu życia może pomóc wyeliminować problem mówienia przez sen. Spróbuj: 

 • zrezygnować z picia alkoholu
 • unikać ciężkich posiłków, szczególnie przed snem
 • ustalić regularny harmonogram snu
 • wprowadzić do swojego życia nocne rytuały, które pomogą Ci spokojnie zasnąć: np. relaksacyjne kąpiele, medytację, czytanie książki przed snem zamiast wpatrywania się w rozpraszający ekran. 

Czytaj więcej